Polonezem, w wykonaniu chóru i baletu Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego z opery „Halka” Stanisława Moniuszki, rozpoczął się w niedzielę, 5 maja, XV Moniuszkowski Festiwal – „Cztery pory roku 2019”, w OiFP, przy ul. Odeskiej.

Koncert „Romantyczna podróż przez krainę muzyki Stanisława Moniuszki”, został przygotowany specjalnie z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora przez Reprezentacyjny Zespół Wojska Polskiego pod dyrekcją kmdr ppor. Jarosława Rywalskiego.

W programie usłyszeliśmy najsłynniejsze arie z oper: „Halka” „Straszny Dwór” i ”Hrabina” oraz pieśni opracowane na orkiestrę symfoniczną i zobaczyliśmy fragmenty baletu „Na Kwaterunku”. Koncert zakończył brawurowo wykonany „Mazur” z IV aktu opery „Straszny Dwór” przez chór i balet.

Zachwyciły nas piękne głosy solistów i stroje wykonawców. Publiczność dziękowała wykonawcom brawami na stojąco.

Dzień wcześniej, w sobotę, (4.05.) odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, przygotowany również z tej okazji. Zawierał repertuar pieśni i opracowań scenicznych tańców do muzyki Stanisława Moniuszki oraz kompozycje inspirowane jego twórczością. Były także utwory ze stałego repertuaru zespołu.

Wystąpiły grupy dorosłe i dziecięce Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” wraz z chórem i kapelą.

A także koncert pieśni i arii Stanisława Moniuszki, zatytułowany „Moniuszko w ogrodach” w wykonaniu artystów OiFP oraz orkiestry dętej.

Była to wyjątkowa okazja do przypomnienia lub poznania twórczości ojca polskiej opery narodowej, autora ponad 268 pieśni, kompozytora, pedagoga i organisty.

Najbliższe koncerty, kontynuujące obchody Roku Moniuszkowskiego, odbędą się:

9 maja w Auli Magna Pałacu Branickich, o godz. 19:00 – „Śpiewnik Domowy – na Stanisława”,

4 czerwca, w Bazylice Archidiecezjalnej pw. Wniebowzięcia NMP, o godz. 19:00 – „Msza Żałobna, g-mol”.

Zachęcam do uczestniczenia w tych wydarzeniach.

foto: Michał Heller

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok