Łomżyńscy seniorzy wyjechali na wycieczkę do miejscowości Wach położonej w gminie Kadzidło na Kurpiach. Celem wyjazdu było grzybobranie i zwiedzanie muzeum kurpiowskiego. Eksponaty zgromadzone w tym muzeum to: stroje, naczynia, meble ,rzeczy stanowiące elementy dekoracyjne wnętrz, palmy, narzędzia i sprzęt rolniczy używane w dawnych czasach.

Właścicielami tego miejsca jest małżeństwo. Ona mazurka serwuje potrawy kurpiowskie.  On rodowity Kurp gromadzi eksponaty i prezentuje swój dorobek muzealny. Na miejscu można też było nabyć drobne własnoręcznie wykonane pamiątki takie jak bursztyn , wycinanki  i koronki kurpiowskie. Po  zwiedzeniu zbiorów muzealnych gospodyni zaprosiła seniorów na degustacje potraw regionalnych takich jak smalec, kapusta z kaszą jaglaną, fafernuchy, ciasto drożdżowe i psiwo kozicowe. Po tym obfitym poczęstunku  w drodze powrotnej zajechaliśmy do lasu w Morgownikach i tam zaczęło się grzybobranie.

Wszyscy choć trochę zziębnięci ale zadowoleni wrócili do domu.

 

Te atrakcje możliwe były do zrealizowania dzięki Projektowi ASOS 2014- 2020 finansowanemu ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

 

Halina Czartoryjska
Podlaska Redakcja Seniora Łomża