Poczucie humoru jest potrzebne każdego dnia. Pozwala nam wybrnąć z niezręcznych sytuacji. Ratuje w trudnych chwilach. Pozwala załagodzić konflikty.

Uśmiech może być Twoją przewagą konkurencyjną. Uśmiech sprawia, że ludzie czują się przy Tobie lepiej

– tymi słowy autorstwa R. Bransona pragnę rozpocząć relację z bardzo udanego spotkania.

Grupa siedzących, uśmiechniętych słuchaczy, przed nimi stoi gestykulujący mężczyzna

Liczna, bo 40 – osobowa grupa kolneńskich seniorów nie zapomni daty 28 listopada 2022 roku. W tym dniu w kawiarni Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu mieliśmy przyjemność spędzić 90 minut z pisarzem, prawnikiem i przedsiębiorcą, Jackiem Łapińskim. Nazwisko łatwo zapamiętać, bo nie dość, że identyczne jak byłego doskonałego piłkarza Tomasza, ale jest także mieszkańcem Łap. Autor kilku książek, ale celem wizyty (nie pierwszej) w Kolnie było zapoznanie z drugim już wydaniem pozycji pt.”Z uśmiechem ci do twarzy! Dobry humor to lepsze życie”.

Dla mnie, może trochę zbyt emocjonalnie się wypowiadam, było to spotkanie życia. Dlaczego? Wielokrotnie w okresie pracy zawodowej poczucie humoru ratowało mnie w sytuacjach napięć, nieporozumień, konieczności dojścia do wspólnych wniosków, czy błędnej oceny mojej osoby. Pominę już niedawne, osobiste, traumatyczne, doświadczenie, kiedy właśnie poczucie humoru, choć czasami był to czarny humor, i uśmiech przez łzy pozwoliły popłynąć do przodu.

Wspomniałem o sytuacjach ekstremalnych, ale poczucie humoru jest nam potrzebne każdego dnia. Tak się pięknie składa, że w naszej grupie pogoda ducha dominuje, co dało się zauważyć podczas relacji gość – gospodarze. Emocje, dowcip i salwy śmiechu były tego potwierdzeniem.

W sali kawiarnianej stojący, gestykulujący i rozmawiający mężczyzna z grupą siedzących słuchaczy.

Książka zawiera ponad 100 inspiracji, które skłaniają do refleksji, zapewniają jeszcze więcej uśmiechu. Wspomnę tylko o niektórych, jak np. rozwój fizyczny, emocjonalny, umysłowy, duchowy, stres, szczęście, miłość, osobista energia, branie życia na luzie, pocałunki. Pozwolę sobie na krótkie rozwinięcie inspiracji, jaką jest miłość. Jest to najsilniejsze uczucie, bo gdy się kogoś kocha, nie ma się energii na negatywne uczucia. Taka jest moc miłości. Pełnię życia człowieka można mierzyć właśnie miłością. Czyż nie piękne? Autor prosi, żeby tej pozycji nie czytały osoby bez poczucia humoru i takie, które nie wiedzą, co to pogoda ducha. Jest to rzecz jasna prośba z przymrużeniem oka. Podczas zapoznawania nas z owymi inspiracjami autor często przywoływał różne dowcipy, które jeszcze bardziej uprzyjemniały i tak fantastyczną atmosferę. Oto jeden, który na pewno rozbawi również internautów.

Chirurg do pacjenta: – Usunięcie tego gwoździa z pana brzucha będzie kosztowało dwa tysiące złotych.
Pacjent: – Ale jestem przecież ubezpieczony w NFZ!
Chirurg: – W ramach samego ubezpieczenia to możemy go panu lekko przygiąć, żeby nie przeszkadzał!

Samo życie. Żeby nie na smutno, wiecie co oznacza skrót VIP? Fachowcy odpowiedzą Very Important Person, czyli bardzo ważna osoba. Nie, nie, nie! Tłumaczenie jest bardzo proste – Wypić I Potańczyć! Mam nadzieję, że podczas niedawnych przyspieszonych Andrzejków nie zapomnieliście o tych przyjemnościach.

Widząc już znużenie na twarzach internautów, zakończę fragmentem książki:

„Paradoksalnie bardziej obawiamy się krytyki niż porażki, no bo co ludzie powiedzą?”

 

Obok stolika stoi uśmiechnięty mężczyzna z wyciągniętymi rękoma.

A gdyby się tak głębiej zastanowić, tak naprawdę ci inni nic prawie o nas nie wiedzą. Obawiamy się kpin ze strony innych. Tego, że ktoś powie o nas, że oszaleliśmy, skoro zachciało nam się tego i owego. Często podkreślam, że w naszej polskiej rzeczywistości jest tak, że jak kogoś nie obgadują, to ten ktoś nie istnieje! Aby uniknąć krytyki, należałoby nic nie robić i nic nie mówić. Być nikim! Pamiętajcie, kochani, że ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. A ten się śmieje ostatni, kto wolno kojarzy. Jednak póki śmieją się z Ciebie , to nie jest źle! Gorzej byłoby, gdyby już stali nad Tobą i płakali!

Teraz trochę prywaty. Wiadomo, przynajmniej niektórym, że jestem członkiem grupy kabaretowej „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem”. Dziewiątka pozytywnie zakręconych, których motto brzmi: „Trzeba się śmiać, wariata grać, z życia drwić i szczęśliwym być”. Hanka Bielicka często powtarzała: „ Jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy”. Zapamiętajcie też takie proste zdanie autorstwa A. Różanek: „Każdy dzień jest zaproszeniem do szczęścia”, a jak macie problem z pseudo krytykami, przypomnijcie sobie sentencję Dantego: „Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą”. I dodajcie uśmiech od ucha do ucha, bo dalej uszy nie pozwalają. Zdrowia i uśmiechu w każdej sekundzie życia!

Fot. Eugeniusz Regliński

Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno