Stare drzewa warte są uwagi. Chcemy je zapamiętać i zostawić po nich ślad.

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce nie mogą żyć bez pracy i nowych wyzwań. A więc kiedy ukazała się wiadomość, że można „zdobyć” pieniądze na projekt z Programu Regrantinowego „Dbamy o drzewa 2 – inicjatywy społeczne” z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych, nie namyślając się długo nasza Teresa Galewska (specjalistka od pisania projektów) szybko uwinęła się z pisaniem. Projekt został zatwierdzony i „zabraliśmy się” za stare drzewa.


Pierwsze wiadomości pochodziły z Urzędu Miasta od Janusza Sawickiego, który podał miejsca gdzie rosną Pomniki Przyrody. Ponieważ środek transportu był umówiony na konkretny dzień i godzinę, mimo strasznej ulewy, poubierani w kapoty i kalosze, uzbrojeni w aparaty fotograficzne, wyruszyliśmy w drogę. W odnajdywaniu naszych drzew pomocą służył leśniczy Janusz Auchimik i nasz kierowca, który przez długie lata pracy poznał teren – Mikołaj Czechowicz.

Spacer po Sokółce odbył się już przy pięknej słonecznej pogodzie, fotografowaliśmy stare i trochę młodsze drzewa, które cieszyły oko swoim wyglądem. O historii sokólskich starych drzew opowiedział historyk pasjonat Marian Biziuk.

No i historia naszego projektu zbliża się do mety. W tym momencie ogromne podziękowania należą się Krzysztofowi Frejusowi, członkowi honorowemu naszego UTW, który poświęcił dużo czasu na nasze amatorskie zdjęcia, robione nieprofesjonalnym sprzętem i bez przygotowań. Wybrał te nadające się do „obróbki”, przygotował na „wernisaż fotograficzny”, który odbył się w Bibliotece Publicznej. Z tych zdjęć powstała fotoksiążka, która jest dowodem na to, że w Sokółce i okolicach rosną przepiękne drzewa i trzeba o nich pamiętać.

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka