Jesienny ziąb, ale nie w sercach uczestników V Gali konkursu literackiego dla seniorów „Srebro nie złoto”, która odbyła się w samo południe 21 listopada 2019 w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku.

Uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu organizowanego od pięciu lat przez Stowarzyszenie Szukamy Polski, Redakcję Podlaski Senior we współpracy z Książnicą Podlaską, Polskim Radiem Białystok, oprócz samych autorów, zgromadziło w sali audytorium liczne grono miłośników ich twórczości. 

Spotkanie otworzyła Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski, redaktor naczelna portalu podlaskisenior.pl, która serdecznie powitała zebranych. Następnie kolejno głos zabierali przedstawiciele wpółorganizatorów i sponsorów.

W tegorocznej edycji konkursu uczestnicy mogli się sprawdzić w dwóch kategoriach: ogólnej – o dowolnej tematyce, wierszy lub prozy i specjalnej „międzypokoleniowej”, nazwanej „Właśnie tu”. W tej kategorii organizatorom zależało na utworach prezentujących szczególne miejsca, osobiste wspomnienia autorów o przodkach lub najbliższych osobach z ich otoczenia, wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości w naszych małych ojczyznach lub dawne zwyczaje i tradycje regionalne. Na konkurs wpłynęło 109 prac, w tym 82 wiersze i 27 utworów prozą.

Kapituła złożona z przedstawicieli organizatorów konkursu (Justyna Sawczuk, Eligiusz Buczyński, Bożena Bednarek, Jolanta Falkowska, Dorota Sokołowska – przewodnicząca) wskazała dwunastu laureatów. Poznaliśmy zwyciężców poszczególnych kategorii oraz ich utwory pięknie zaprezentowane przez członków Kapituły. Wiersze i opowiadania o różnej tematyce i utrzymane w różnym klimacie, poważne – o śmierci, samotności, przemijaniu, ale też żartobliwe, pełne humoru – wszystkie pełne autentycznych emocji, które udzielały się słuchającym.

Odczytano także uzsadnienia podjętych przez Kapitułę decyzji, które mnie szczególnie zainteresowały, bo dawały możliwość podpatrzenia, jak na utwory literackie patrzą profesjonaliści – swoisty warsztat interpretacyjny! Organizatorzy Gali przyjęli też bardzo sympatyczne rozwiązanie – każdy z laureatów miał swoje przysłowiowe „5 minut na żółtym fotelu”. Wszyscy wyrażali wzruszenie i radość, że ich prace zostały docenione przez Kapitułę. Mówili też o swoich inspiracjach – piękno natury, osobiste problemy, fascynacje literackie (np. poezją Szymborskiej), a nawet … zakupy na targu w Tykocinie. Oprócz wskazań Kapituły, także Podlaska Redakcja Seniora przyznała 8 własnych (równorzędnych) wyróżnień.

Równie intrygująca była druga część spotkania – koncert
poetycko- muzyczny w wykonaniu Andrzeja Karolczyka (gitara i śpiew) i Marty Bielskiej (skrzypce), promujący tomik „Srebro nie złoto” z utworami laureatów IV edycji konkursu z 2018, które usłyszeliśmy badź w wersji wokalnej, bądź recytatorskiej (Dorota Sokołowska). Piękna muzyka stwarzała klimat i uwypuklała wymowę utworów literackich. Spotkała nas też miła niespodzianka, bo każdy uczestnik gali otrzymał egzemplarz promowanego tomiku.

Muszę przyznać, że od dawna nie uczestniczyłam w tak sympatycznym wydarzeniu kulturalnym. Przy okazji odkryłam, jak wielu moich znajomych przelewa własne wrażenia, przeżycia, obserwacje na kartki papieru. Jestem dla nich pełna uznania.

Bardzo podobała mi się organizacja Gali, sposób prezentacji laureatów i wyróżnionych. To był przemyślany scenariusz! Dodam jeszcze jeden przykład (do wcześniej wspomnianych) – w prezentacji laureatów wykorzystano przepiękne, nastrojowe zdjęcia członków Sekcji fotograficzno-filmowej UTW.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym w V edycji konkursu „Srebro nie złoto” serdecznie gratuluję. Z niecierpliwością będę czekać na prezentację Ich utworów na portalu podlaskisenior. pl, by poznać je lepiej.

(foto: Maria Beręsewicz)

 

Bożenna Krzesak-Mucha