Czy nasze ciało może odzwierciedlać cudze emocje? Jakie są „ośrodki piękna” w mózgu i jak na jego rozwój wpływa kultura? W jaki sposób świadomość może powstawać i zanikać pod wpływem zmian w aktywności mózgu? Odpowiedzi można będzie znaleźć podczas V Tygodnia Mózgu w Białymstoku. Na cykl wykładów zaprasza Instytut Filozofii UwB. 

5 Tydzień Mozgu_plakat

Uniwersytet w Białymstoku przygotował wydarzenia z okazji Światowego Tygodnia Mózgu (Brain Awareness Week) już po raz piąty. Tym razem uczelnia zaprasza 17 i 18 marca do Uniwersyteckiego Centrum Kultury (kampus UwB). Odbędą się tam wykłady popularyzujące wiedzę o mózgu i jego działaniu, a także związku neuronauk z naukami społecznymi i humanistycznymi (ze szczególnym uwzględnieniem problemów filozofii).

 Prelekcje będą dotyczyły takich zagadnień, jak relacja między mózgiem a sztuką (neuroestetyka), wpływ zjawisk społeczno-kulturowych na funkcjonowanie mózgu (neuronauka kulturowa), a także mózgowe podłoże świadomości, emocji i empatii. 

Instytut Filozofii UwB zaprosił do współpracy wykładowców z czołowych polskich ośrodków akademickich. Po wykładach zaplanowane są dyskusje. 

Wstęp na spotkania jest wolny. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem:

https://kognitywistyka.uwb.edu.pl/

Projekt realizowany jest w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” ze wsparciem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Więcej o nim na stronie internetowej: https://spoleczne.eu/.

5 TM_abstrakty_wykładowcy.docx – do pobrania

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

zredagowała: Lija Póljanowska 
Podlaska Redakcja Seniora Białystok