5.10.2020 r. otwarto kolejną wystawę w wirtualnej galerii fotografii.
Tym razem wybitny artysta Andrzej Świetlik i jego projekt wieloletniej współpracy z drugim artystą Grzegorzem Ciechowskim.

Republika- płyta
Republika- płyta
GC - Bono
GC - Bono
Republika GC-portret dłoni
Republika GC-portret dłoni

Na wystawie pojawią się zdjęcia, które powstały w ciągu 12 lat wspólnych spotkań fotografa i muzyka. Na kształt tych fotografii miały wpływ wielogodzinne rozmowy oraz czas, w którym powstawały.

Czas, w którym mają miejsce przełomowe zdarzenia: upadek komuny, pierwsze wolne wybory, zachłyśnięcie się wolnością, pierwsze kolorowe magazyny z zagranicy. Także osobiste zmiany w życiu artystów.

Wspaniałym uzupełnieniem wystawy jest opowieść Andrzeja Świetlika o kulisach powstania zdjęć: chociażby słynnej okładki płyty „Obywatel GC – Obywatel Świata” i wielu innych.

Zapraszamy serdecznie do oglądania i słuchania- tutaj

Andrzej Świetlik (ur. 1951) absolwent ASP w Warszawie. Współtwórca awangardowo-anarchistycznej grupy Łódź Kaliska. Pracuje na polu sztuki i reklamy. Głównym tematem jego zdjęć jest człowiek – od portretu po artystyczną impresję. Autor wielu wystaw indywidualnych, m.in.: „Portrety świetliste”, „Ciszej nieco”, „Jak dzieci”, „Nadziei 5”, „Bajki”, „Błękitny Świetlik”, „Błądzić, jak się patrzy”. Jego prace prezentowane były w galeriach na całym świecie: w Marsylii, Tokio, Pekinie, Wiedniu, Kolonii, Budapeszcie. Fotografie artysty znajdują się w zbiorach państwowych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Projekt powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

(źródło i foto; Kasia Heller)

opracowanie: Lija Półjanowska 
Podlaska Redakcja Seniora Białystok