Gdzie można zobaczyć wystawę fotografii znanych i cenionych polskich artystów fotografików? Nie często mamy okazję odwiedzać renomowane galerie w Polsce, a wystawy fotografii w Białymstoku należą raczej do rzadkości.

Tomasz Lazar

Kiedy usłyszałam o pomyśle Michała i Kasi Hellerów trzymałam kciuki za jego realizację. I stało się. Michał, który sam jest doskonałym fotografikiem i Kasia, świetna organizatorka, tworzą galerię wirtualną. Namówili do współpracy znanych artystów i już od dziś można oglądać pierwszą wystawę Tomasza Lazara, a kolejne co miesiąc. Wirtualne zwiedzanie wystawy, która jest zaaranżowana w przestrzeni, opatrzone jest nagranymi komentarzami autora opowiadającymi o sytuacji, w jakiej zdjęcia zostały wykonane. Temat wystawy jest bardzo ciekawy – Tokio widziane oczami pieszego wędrowcy, z dala od utartych szlaków turystycznych i miejsc, jakie znamy z przewodników. Nazwiska kolejnych twórców, których prace będą prezentowane w przyszłości także gwarantują wysoki poziom, ciekawe tematy i unikalne spojrzenie przez obiektyw aparatu na otaczającą rzeczywistość.

Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury, które Michał i Kasia zdobyli na realizację projektu w programie Kultura w Sieci, tym samym, w którym Stowarzyszenie Szukamy Polski realizuje serię spotkań z podlaskimi twórcami w cyklu filmów Poeci w Sieci. Czujemy się trochę matkami chrzestnymi VirtuRamy, ponieważ Michał i Kasia zwrócili się do nas po drobne konsultacje techniczne jako do bardziej doświadczonych w korzystaniu z generatorów ofert. Uczyniłyśmy to z Bożeną Bednarek z największą przyjemnością, bo projekt był świetny i tym bardziej nam miło, że oba projekty – Ich i nasz – uzyskały fundusze i zielone światło.

A oto, co powiedziała o VirtuRamie Kasia Heller: 

Na pomysł stworzenia galerii fotografii VirtuRama, którą można zwiedzać bez ruszania się z domu wpadliśmy w czasie kwarantanny, wtedy, gdy jeszcze nie mogliśmy wychodzić, wtedy, kiedy marzyliśmy o wernisażach, spacerach, obcowaniu z artystami – mówi Kasia Heller. 

Siedząc w domu napisali projekt, na który dostali dotację. W trakcie pisania dzwonili do artystów i namawiali ich do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Byli pozytywnie zaskoczeni, bo wszyscy fotograficy  bardzo entuzjastycznie podeszli do tego pomysłu. Wszyscy chcieli działać i stworzyć coś fajnego, mimo trudnej i nieznanej sytuacji. Zaproszenie przyjęli Tomasz Lazar, Chris Niedenthal, Tomek Sikora, Andrzej Świetlik i Wojtek Wieteska.

VirtuRama jest miejscem bez fizycznego adresu, z wystawami do oglądania w trakcie polegiwania na kanapie. Galeria ma charakter wirtualnej symulacji przestrzeni 3D z możliwością zwiedzania połączonego z odsłuchem komentarzy autorskich. Całość dostępna jest z poziomu przeglądarki internetowej bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. 

Już teraz Kasia i Michał zapraszają widzów na 5 wystaw, które będą pojawiały się cyklicznie od czerwca do października z comiesięczną częstotliwością. 

Zaczynamy od zdjęć Tomasza Lazara, tegorocznego zdobywcy Grand Press Photo, niezależnego fotografa i artysty oraz wykładowcy Akademii Sztuki. Laureata wielu nagród, m.in. Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo – mówi Kasia Heller.

Prace Tomasza Lazara publikowane były w wielu prestiżowych tytułach, takich jak: New York Times, Newsweek International, Sunday Times Magazine, New Yorker, Washington Post czy New York Magazine. 

screen z wystawy

Wystawa nosi tytuł „Dziennik Gaijina”. Artysta od dziecka zafascynowany jest Japonią. Przebywając w Tokio przez blisko 2 miesiące przemierzył w nocy ponad 800 km pieszo, fotografując różne zakamarki miasta.

Jak sam mówi:

Dałem się ponieść uczuciom, nastrojom oraz wibracjom tego miasta. Próbując wniknąć w różne obszary życia nocnego, poznając i obserwując nowych ludzi.

Otwarcie wystawy już 29.06.2020. Zapraszamy serdecznie na http://virturama.pl .

Możecie śledzić działania również na Facebooku (kliknij

 i Instagramie https://www.instagram.com/virtu.rama/

Do zobaczenia na wirtualnej wystawie fotografii w VirtuRamie. Może zdjęcia wielkich artystów zainspirują przyszłych uczestników naszego konkursu fotograficznego Podlaskie Ślady – człowiek, miejsce, kultura?(https://podlaskisenior.pl/podlaskie-slady-po-raz-drugi/ )

(foto: Tomasz Lazar)

 

Jolanta Wołągiewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok