27 września 2012 r. we wsi Zabiele (gm. Jaświły, pow. Mońki, woj. podlaskie) na placu przy wiejskiej kaplicy ustawiony został obelisk i zasadzony Dąb Pamięci poświęcony porucznikowi Adamowi Skalimowskiemu.

fot. Krystyna Gudel – w pokoju stoi półkolem grupa kilkunastu osób, pozujących do zdjęcia

W 10. rocznicę zasadzenia Dębu Pamięci (11 września 2022) miałam zaszczytną przyjemność zaprezentowania postaci porucznika Adama Skalimowskiego, który przed drugą wojną światową był nauczycielem w Szkole Podstawowej w Zabielu, następnie został powołany do jednostki KOP w Osowcu, gdyż był podporucznikiem, zaś kres jego drogi żołnierskiej miał miejsce w Katyniu. Na tablicy katyńskiej zapis dotyczący jego osoby brzmi:

Adam Skalimowski
ur.
17.06.1902
nauczyciel
42pp

W indeksie Listy Katyńskiej zapisany został pod numerem 13381

Mszę świętą w wiejskiej kaplicy w Zabielu celebrował biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, po mszy św. Koło Gospodyń Wiejskich Zabielanki otrzymało specjalne błogosławieństwo, potem zaprezentowałam postać porucznika, wykorzystując materiał z wcześniej przeprowadzonych wywiadów i z pamiętnika Irminy Skalimowskiej, żony bohatera. Wydarzenie to zaszczyciła swoją obecnością rodzina Adama Skalimowskiego, w tym jego córka Barbara. Na tę okazję przygotowałam wystawę z wykorzystaniem zdjęć od Leszka Skalimowskiego, wnuka porucznika. Zabielanki przygotowały wyśmienity poczęstunek, a strażacy, pomimo deszczu, trzymali straż przy obelisku. Za krzewienie pamięci o poruczniku Adamie Skalimowskim otrzymałam pamiątkowy medal. To było ważne dla społeczności lokalnej wydarzenie o charakterze patriotycznym.

fot. Krystyna Gudel – w złotych ramkach na czerwonym tle przypięto zdjęcia związane z Adamem Skalimowskim

Cieszę się, że mogłam zaprezentować w formie fotograficznej i tekstowej postać porucznika Adama Skalimowskiego. Niech pamięć o nim trwa i trwa…

Krystyna Gudel