W 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Sybir białostoczanie oddadzą hołd ofiarom represji. Główne uroczystości w Białymstoku odbędą się 10 lutego. Dzień później chętni wezmą udział w Biegu Pamięci Sybiru.

budynek Muzeum

W ramach upamiętnienia kolejnej rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego w Białymstoku zaplanowano specjalne wydarzenia. Miasto Białystok, Muzeum Pamięci Sybiru oraz Sybiracy zapraszają 10 lutego o godz. 12.00 do udziału w uroczystości pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego (ul. Sybiraków 2).

W piątek (10 lutego) o godz. 17.00 odbędzie się także „Światło Pamięci” przy Muzeum Pamięci Sybiru (ul. Węglowa 1). Władze miasta oraz mieszkańcy Białegostoku zapalą znicze, które rozświetlą tory kolejowe niknące we wnętrzu muzeum.

plakat ,,biegu pamięci”

Kolejne wydarzenie związane z tą rocznicą nastąpi 11 lutego. Tego dnia o godz. 17.45 zostanie otwarty 5. Bieg Pamięci Sybiru w Lesie Solnickim. Jest to inicjatywa realizowana przez Muzeum Pamięci Sybiru i Fundację Białystok Biega. Już na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń historyczno-sportowych nie tylko w Białymstoku, ale także w Polsce oraz w środowiskach polonijnych poza granicami kraju. W poprzednich czterech edycjach wzięło udział łącznie ponad 4 tysiące biegaczy reprezentujących kilka pokoleń. Nowością tegorocznej edycji jest bieg we Wrocławiu (18 lutego). Tak jak w ubiegłym roku, uczestnicy mogą wziąć także udział w biegu wirtualnym (11-28 lutego).

W następnym tygodniu (16 lutego) o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Albinem Głowackim wokół książki pt. „W tajdze i w stepie”. To najnowsza publikacja Muzeum Pamięci Sybiru, która ukazała się w popularnonaukowej serii wydawniczej „SYBIR”. Prof. Albin Głowacki to wybitny znawca tematyki dotyczącej losów obywateli polskich na Wschodzie po 17 września 1939 r. We wspomnianej książce przedstawia proces decyzyjny oraz kolejne etapy działań władz sowieckich, których kulminacją były cztery masowe deportacje z lat 1940–1941. Spotkanie odbędzie się w wyjątkowej przestrzeni – na wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru i towarzyszyć mu będzie prezentacja archiwalnych zdjęć. 

Wstęp jest wolny.

źródło: www.bialystok.pl

Podlaska Redakcja Seniora Białystok