Wernisaż wystawy 15 października 2022 r., godz. 16.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17.

Jackowski – nokturn brąz

Wernisaż połączony będzie z prezentacją albumu Michała Jackowskiego, w którym unikatowym fotografiom rzeźby towarzyszyć będą teksty autorstwa Roberta Kasprzyckiego, Łukasza Radwana i kurator wystawy Beaty Janowicz. W albumie pojawi się także rozmowa z artystą, który zdradzi czytelnikom tajemnice swojego warsztatu.

Ekspozycję tworzyć będzie seria prac powstałych z inspiracji stanów i relacji życia artysty, z ukochaną żoną. Cykl prac narodził się z wielkiej miłości do życia i żony gdzie mężczyzna i kobieta tworzą ciało i symbol koła jako uniwersalną opowieść o pięknie i cudownej relacji. Prace poruszają sferę wzajemnego dawania sobie przestrzeni, wspólnoty duchowej po rozdarcie, namiętności i oczekiwania wobec siebie, od cudu współtworzenia nowego życia po powidoki szczęśliwych chwil zamkniętych w małżeńskiej obrączce symbolu trwającej obietnicy. Unikatowe prace artysty pierwszy raz ujrzą światło dzienne w jego rodzinnym mieście Białymstoku Jest to zamierzone działanie rzeźbiarza, który bardzo emocjonalnie podchodzi do stworzonych w cyklu życia dzieł. Tworzył je intymnie niejako obok głównego nurtu swojej twórczości z przekonaniem że ukazane zostaną najbliższym z przesłaniem kontemplacji życia i miłości.

M. Jackowski – marmur

Wystawa przedstawi cykl niezwykle okazałych dużych rzeźb wykonanych z marmuru kararyjskiego i brązu, które wzbogacą wnętrza muzealne. Duża plenerowa praca artysty wkomponowana będzie w strefę ogrodu na terenie posesji otaczającej budynek muzeum. Integralną częścią wystawy będą rysunki artysty i szkice rzeźbiarskie, które były początkiem dla końcowych kompozycji oraz fotografie ukazujące warsztat pracy artysty.

Prace artysty będą eksponowane do 14 lutego 2023 r.

Michał Jackowski to jeden z najbardziej znanych i utalentowanych rzeźbiarzy współczesnego pokolenia artystów, urodzony w 1978 r. w Białymstoku. Po uzyskaniu dyplomu magistra sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od ponad 20 lat tworzy w swojej białostockiej pracowni niezwykłe dzieła artystyczne. Rzeźbiarz realizuje nie tylko małe formy rzeźbiarskie, ale również wnętrza sakralne i projekty urbanistyczne.

Artystę wyróżniają monumentalne prace tworzone w marmurze kararyjskim i brązie. Obecnie Michał Jackowski ma na koncie ponad 150 realizacji przestrzennych oraz prac konserwacyjnych na terenie Polski, Ukrainy, Turcji i Austrii. W swoich dziełach podejmuje tematykę związaną z człowiekiem oraz jego relacjami z naturą. Jak sam podkreśla, poprzez rzeźbę kształtuje nie tylko materiał plastyczny, ale samego siebie i otaczającą go rzeczywistość. Zainteresowania artysty oscylują wokół człowieka i jego relacji społecznych w których ulokowana jest historia naszej cywilizacji. Rzeźbiarz tworzy postaci jako symbole naszych ludzkich osobowości w oparciu o starą mitologię, która  pozostaje aktualna również w obecnych czasach. Rozmiary jego rzeźb, sięgające nawet 5 metrów wysokości, to nie tylko wyzwanie, ale i wielkie marzenie wielu artystów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa i Narodowego

źródło i fot. Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok