W niedzielne popołudnie 22.04.2018 w Sokólskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie w ramach obchodów Roku Niepodległości, w którym udział wzięło wielu studentów miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Rozpoczęło się ono występem zespołu wokalno-tanecznego ,,Wesołe Sokółczanki”ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce prowadzonego przez Panią Justynę Horsztyńską-Szerejko. Utalentowane dziewczęta wystąpiły z repertuarem patriotyczno-ludowym. Zachwyciły publiczność między innymi utworami ,,Lipka zielona” i ,,W moim Ogródeczku”.  Te piosenki znalazły również uznanie jury XV Festiwalu Szkolnych Zespołów Muzycznych ,,Akada’’ w Białymstoku i dziewczęta zdobyły tytuł Laureata Festiwalu. W dniach 4-7 kwietnia tego roku zespól brał udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Kultur Dzieci i Młodzieży ,,Bałtycki Naszyjnik”, który odbył się w Kaliningradzie. Dziewczęta otrzymały specjalną nagrodę jury. Od uczestników tego spotkania otrzymały wielkie brawa.

Drugim, nie mniej ważnym punktem programu było wystąpienie historyka literatury, krytyka, autora wyborów i komentatora polskiej poezji Pana Waldemara Smaszcza na temat ,,Nowa poezja w Nowej Polsce”. Przybył on na zaproszenie sokólskiej poetki Leonardy Szubzdy. Opowiadał o poezji Skamandrytów. Przybliżył świat wierszy Antoniego Słonimskiego, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, Leopolda Staffa i głównie najgłośniejszego z nich Juliana Tuwima. Ukazał nam piękno i prostotę ich wierszy oraz to, że ze wszystkiego potrafili zrobić wiersz, nie udawali, że poezja jest dla wybranych. Wywołał wzruszenie gdy przypomniał że ich poezję śpiewali między innymi Ewa Demarczyk, Czesław Niemen, Leszek Długosz.

Gospodynią spotkania była  Krystyna Kostera z Sokólskiego Ośrodka Kultur. Słodki poczęstunek przygotowała Sekcja Kulturalna Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce. Było to wesołe, ciekawe, wzruszające spotkanie.

 

                                                                                                                                                                         Teresa Galewska
Podlaska Redakcja  Seniora Skółka