Jeśli interesuje Cię historia Białegostoku, chcesz poznać jej sekrety i ciekawe miejsca, to wydarzenie jest zdecydowanie dla Ciebie. Trasa spaceru przebiegać będzie głównymi ulicami osiedla, czyli Mickiewicza, Świętojańską, a także innymi przylegającymi do nich. 

Budynek dawnej Izby Skarbowej i Sądu Okręgowego- fot. ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Są to m.in. parki – Park Planty i Park im. Ks. Józefa Poniatowskiego. Inne punkty spaceru dotyczyć będą miejsc, których nie ma już w pejzażu miejskim.Uczestnicy będą mieli okazję poznać historię miejsc znanych i często odwiedzanych

Należą do nich m.in. fabryki, które do wybuchu II wojny światowej liczne były w tej części miasta, a także inne interesujące miejsca.

20 września, zbiórka o godz. 14:00 przed Teatrem Dramatycznym

Galeria  zaprasza  także na pokaz filmu: Chudzielec i Samolub oraz spotkanie z podróżnikami Tomaszem Cichockim i Krzysztofem Suchowierskim 

19.09.2020 godzina 18.00
ul.Wiktorii 5 w Białymstoku

logo filmu

Kilka słów o bohaterach spotkania

Chudzielec

Krzysztof Suchowierski, Białostoczanin – odbył kilka super ciężkich wypraw przez Syberię (pieszo i rowerem), zimą w temperaturach przekraczających niejednokrotnie minus 30 stopni.

Jego główną motywacją było odwiedzenie miejsc, do których w XIX i XX wieku carski reżim zesłał wielu Polaków, w tym z Białostocczyzny.

Krzysztof przyjedzie do nas z Londynu.

Samolub

Tomasz Cichocki studiował w Białymstoku, a żonę ma z Łap. Tomasz porwał się na niewiarygodny rejs dookoła świata bez zawijania do portu. Płynął niewielką, właściwie rekreacyjną Delphią – zbudowaną w Augustowie. Obecnie planuje kolejną – jeszcze trudniejszą wyprawę. Tomasz przyjedzie do nas z Włoch.

(źródło i foto: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku)

opracowanie: Lija Póljanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok