Muzyka, literatura i talenty sceniczne w jesienny weekend – jednym słowem czas na organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”

Impreza już od dziewięciu lat przyciąga do Białegostoku wielbicieli Łucji Prus – patronki festiwalu, ale nie tylko, bo co roku, za jej sprawą pojawiają się u nas wybitni artyści polskiej sceny muzycznej. Przez kilka lat nazbierało się kilka dobrych gwiazd m.in.: Katarzyna Groniec, Dorota Miśkiewicz, Krzysztof Herdzin, Marian Opania, Elżbieta Adamiak, Stanisława Celińska, Janusz Radek, Stanisław Sojka, Andrzej Poniedzielski, Barbara Stępniak-Wilk, grupa Pod Budą, Renata Przemyk.

– Dobre opinie o organizacji festiwalu rozchodzą się w środowisku i nie możemy narzekać na brak chętnych artystów, którzy chcą w nim uczestniczyć – mówi Magdalena Kruszyńska-Sosnowska, koordynatorka festiwalu. W tym roku w ramach festiwalu w Białymstoku wystąpią ze swoim recitalem Magda Umer i Bogdan Hołownia oraz Nula Stankiewicz. Miłym akcentem będzie spotkanie wokół twórczości Agnieszki Osieckiej z Teresa Drozdą – dziennikarką Polskiego Radia. A na deser w ramach koncertu galowego Recital kabaretowy Artura Andrusa.

Jednak recitale i koncert uznanych artystów to nie wszystko, bo festiwal dodatkowo promuje młodych wykonawców. Nasz festiwal powstał z chęci spotkania, promowania i konfrontowania ze sobą młodych ludzi, obiecujących adeptów w sztuce wokalnej w Polsce – podkreśla Cezary Mielko dyrektor WOAK –Właśnie na naszej scenie rodzą się młode talenty, przy akompaniamencie profesjonalnej orkiestry rywalizują ze sobą i zasięgają konsultacji od tak wybitnych artystów jak Włodzimierz Nahorny, Jan Wołek czy Janusz Strobel i Anna Stankiewicz. A my potem obserwujemy jak pięknie się rozwijają. Przyjęło się bowiem, że zwycięzca festiwalu zostaje również zaproszony na kolejną edycję ze swoim autorskim recitalem. W tegorocznym programie festiwalu został wpisany mini recital laureatki I nagrody VIII Festiwalu Piosenki Artystycznej – Aleksandry Łodzińskiej oraz laureatki Grand Prix VIII  festiwalu – Aleksandry Pury.

Na tegoroczny festiwal wpłynęło ponad 60 zgłoszeń, z czego do prezentacji konkursowych dopuszczano 22 osoby, w tym 7 z województwa podlaskiego.

Tegoroczny festiwal będzie trwał 3 dni, od 6-8  października 2017 roku

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści” co roku odbywa się pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

(źródło i foto: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury)

Opracowała: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok