Muzeum Podlaskie przygotowało na nadchodzące wakacje bogatą ofertę warsztatów, gier i zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zapraszamy do korzystania z propozycji w Ratuszu w Białymstoku, Muzeum Historycznym w Białymstoku, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku oraz Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum w Tykocinie i Muzeum w Bielsku Podlaskim.

Ratusz _ A. Szymaniuk, Sowa elegantka 1968, płótno, olej, zbiory prywatne

Ratusz w Białymstoku

Oferta dla dzieci i młodzieży
Twórczy weekend w Muzeum
Mądra Sowa

Sowy to piękne i tajemnicze ptaki. Inspirują poetów, malarzy, muzyków… zainspirują też i nas. Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia towarzyszące naszej najnowszej wystawie czasowej „Faktura koloru. Antoni Szymaniuk 1921–1994”. Podczas spotkania przyjrzymy się różnorodnej twórczości artysty. Zainspirowani jego pracami stworzymy swoje dzieła przedstawiające sowy.

17 lipca 2021 (sobota), godz. 11.00

Zajęcia dla dzieci w wieku: 7–10 lat
Liczba uczestników w grupie: 12 osób
Czas trwania zajęć: ok. 60 min.
Koszt: 12 zł – dziecko, 6 zł – opiekun; z Kartą Dużej Rodziny: 4 zł – dziecko, 4 zł – opiekun

18 lipca 2021 (niedziela), godz. 11.00

Zajęcia dla dzieci w wieku: 4–6 lat
Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Liczba uczestników: 5 dzieci + opiekunowie
Wstęp dla dzieci bezpłatny, opiekunowie – 12 zł: z Kartą Dużej Rodziny – 6 zł

Sowa Okrutnica

RATUSZ~4 – Sowa okrutnica

Antoni Szymaniuk, bohater naszej najnowszej wystawy czasowej, to artysta wszechstronny. Tworzył obrazy, akwarele, plakaty, sgraffita oraz mozaiki. Jego prace możemy podziwiać nie tylko w muzeach, ale i na ulicach. Gdzie ich szukać, co przedstawiały i jaką techniką były tworzone? O tym wszystkim porozmawiamy na zajęciach. Zainspirowani pracami artysty stworzymy swoje barwne mozaiki.

21.08.2021 (sobota), godz. 11.00

Zajęcia dla dzieci w wieku: 7–10 lat
Liczba uczestników w grupie: 12 osób
Czas trwania zajęć: ok. 60 min.
Koszt: 12 zł – dziecko, 6 zł – opiekun; z Kartą Dużej Rodziny 4 zł – dziecko, 4 zł – opiekun

22.08.2021 (niedziela), godz. 11.00

Zajęcia dla dzieci w wieku: 4–6 lat
Czas trwania zajęć: ok. 60 min.
Liczba uczestników: 5 dzieci + opiekunowie
Koszt: wstęp dla dzieci bezpłatny, opiekunowie – 12 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 6 zł

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
WAKACJE ZE SZTUKĄ
SOWA OKRUTNICA

Sowy to tajemnicze ptaki, które w rozmaity sposób inspirowały Antoniego Szymaniuka, bohatera naszej najnowszej wystawy czasowej „Faktura koloru. Antoni Szymaniuk 1921–1994”. Artysta widział w nich szereg emocji…, a co Wy w nich zobaczycie? Zapraszamy na wakacyjne warsztaty do białostockiego Ratusza.

BIAŁOSTOCKIE MOZAIKI

Ratusz _ A. Szymaniuk, Mozaika przy ul. Sienkiewicza 24 w Białymstoku, 1977 r., (fragment), stan obecny, fot. Damian Stankiewicz 

Antoni Szymaniuk to wszechstronny artysta, tworzył obrazy, akwarele, wyjątkowe plakaty i mozaiki. Podczas zajęć w białostockim Ratuszu przyjrzymy się właśnie tej technice. Zainspirowani pracami twórcy, spróbujemy stworzyć swoje własne, niezwykłe mozaiki.

Terminy i godziny zajęć ustalamy indywidualnie z opiekunami grup, tel. +48 516 141 960  lub mailowo: sztuka@muzeum.bialystok.pl.

Liczba uczestników: 15 osób w grupie
Koszt: dzieci i młodzież szkolna – 8 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 4 zł od osoby

Muzeum Historyczne w Białymstoku

Oferta dla dzieci i młodzieży

Zapraszamy dzieci w wieku 7–12 lat na zajęcia interaktywne na wystawach stałych w Muzeum Historycznym w Białymstoku.

PAMIĄTKA Z BIAŁEGOSTOKU

21 lipca 2021 r., godz. 11.00
25 sierpnia 2021 r., godz. 11.00

Letni czas sprzyja zwiedzaniu, zapraszamy więc na zajęcia, na których można poznać lepiej zabytki naszego miasta. Dzieci obejrzą niezwykły pokaz multimedialny na makiecie przedstawiającej barokowy Białystok. Sprawdzą, kiedy powstał najstarszy białostocki kościół i do czego służył budynek wagi miejskiej. Dowiedzą się również, co wspólnego z Białymstokiem mają śledzie, balony i żubr. W części warsztatowej pomalują bawełniane torby, tworząc niepowtarzalną pamiątkę z Białegostoku. 

Czas trwania zajęć: ok. 75 min

SEKRETY DAWNEJ URODY

14 lipca 2021 r., godz. 11.00
18 sierpnia 2021 r., godz. 11.00

Jakich kosmetyków używały dawniej panie, by pięknie wyglądać? Co robiły, by mieć zdrową cerę i lśniące włosy? Jak pachną perfumy sprzed stu lat? Na zajęciach porozmawiamy o tym, jak dbały o zdrowie i urodę przedwojenne elegantki. Zajrzymy do buduaru jednej z nich i obejrzymy najważniejszy mebel – toaletkę wraz z niezbędnymi przyborami. Odwiedzimy też salon fryzjerski w Hotelu Ritz. W części warsztatowej dzieci przygotują aromatyczną sól, idealną do relaksującej kąpieli.

Czas trwania zajęć: ok. 60 min

JAK TO Z PIENIĄDZEM BYŁO…

28 lipca 2021 r., godz. 11.00
4 sierpnia 2021 r., godz. 11.00

Na zajęciach dzieci poznają historię pieniądza jako środka płatniczego. Dowiedzą się, czym zajmuje się numizmatyka oraz poznają podstawowe pojęcia z jej zakresu. Wspólnie wybijemy pamiątkowy żeton, dzięki czemu uczestnicy poznają technikę powstawania monet. Następnie samodzielnie zaprojektują monety.

Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat
Liczba uczestników w grupie: 12 osób
Koszt: 12 zł – dziecko, 6 zł – opiekun; z Kartą Dużej Rodziny 4 zł – dziecko, 4 zł – opiekun
Informacje i zapisy: +48 517 484 349

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Zapraszamy zorganizowane grupy dzieci w wieku 7–12 lat na interaktywne zajęcia edukacyjne prowadzone w oparciu o wystawy stałe Muzeum Historycznego w Białymstoku. Zajęcia odbywają się w terminach: 1–22 lipca oraz 17–31 sierpnia 2021 r.

POCZTÓWKA Z WAKACJI

Wakacje to czas odbywania bliskich i dalekich podróży, oglądania zabytkowych budynków i odkrywania ciekawych miejsc. Na zajęciach dzieci poznają najstarsze i najciekawsze zabytki Białegostoku. Obejrzą multimedialne widowisko na makiecie barokowego miasta i sprawdzą, jakie budynki zachowały się do naszych czasów. W części warsztatowej uczestnicy ozdobią kartki pocztowe, idealne do wysłania jako pocztówka z pozdrowieniami z wakacji.

Koszt: 8 zł – dziecko, opiekunowie – wstęp bezpłatny

W MODNYM DOMU

Muzeum Historyczne _ W modnym domu

Jak mieszkali bogaci białostoczanie sto lat temu? Jakimi przedmiotami się otaczali? Na zajęciach dzieci zwiedzą wystawę „W białostockiej kamienicy”. Zobaczą, jak wyglądały dawne meble, lampy i zegary. Sprawdzą, który mebel był najważniejszy w gabinecie pana domu oraz jak spędzano czas w salonie. W części warsztatowej uczestnicy sami urządzą wnętrza dawnego mieszczańskiego domu, aranżując historyczny „domek dla lalek”.

Koszt: 8 zł od dziecka + koszt domku dla lalek: 4,50 zł/szt., opiekunowie wstęp bezpłatny
Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Liczba uczestników w grupie: do 20 osób

WAKACYJNE ZWIEDZANIE WYSTAW Z PRZEWODNIKIEM W MUZEUM HISTORYCZNYM W BIAŁYMSTOKU

W czasie trwania wakacji w wybrane soboty o godz. 11.00 zapraszamy do Muzeum Historycznego na zwiedzanie wystaw z przewodnikiem.

BIAŁYSTOK HISTORYCZNIE

Muzeum Historyczne – Białystok historycznie

3 lipca 2021 r., godz. 11.00
7 lipca 2021 r., godz. 11.00
10 lipca 2021 r., godz. 11.00
17 lipca 2021 r., godz. 11.00
21 sierpnia 2021 r., godz. 11.00
28 sierpnia 2021 r., godz. 11.00

Przed nami niepowtarzalna podróż w czasie! Zobaczymy Białystok w okresie największego rozkwitu, czyli w czasach, gdy XVIII-wieczna rezydencja Branickich budziła powszechny podziw nie tylko rodaków, ale i cudzoziemców. Obejrzymy widowisko multimedialne „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł na makiecie barokowego Białegostoku. Następnie zwiedzimy ekspozycję „W białostockiej kamienicy”, pokazującą, jak mieszkali na początku XX wieku bogaci białostoczanie i jakimi przedmiotami się otaczali. Zajrzymy również do słynnego Hotelu Ritz i obejrzymy makietę tego nieistniejącego już dzisiaj budynku.

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem dla wszystkich grup wiekowych

Czas trwania: ok. 45 min
Liczba uczestników w grupie: do 25 osób
Koszt: oprowadzanie jest bezpłatne, należy jednak wykupić bilet wstępu do Muzeum 

Bilet normalny – 12 zł
Bilet ulgowy – 6 zł

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku

OFERTA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
WAKACYJNE ZWIEDZANIE 

1 lipca – 31 sierpnia 2021 r.

Zapraszamy na zwiedzanie muzeum z zeszytem edukacyjnym Alf i ja adresowanym do dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Przewodnikiem po muzeum jest kot Ralf – przyjaciel Alfonsa Karnego, który odkryje przed Wami tajemnice willi przy Świętojańskiej 17 i opowie o najciekawszych przygodach z życia rzeźbiarza.

Zeszyty edukacyjne i ołówki są dostępne bezpłatnie od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia muzeum. Należy zakupić bilet wstępu na wystawę lub odwiedzić nas w dzień bezpłatnego wstępu na wystawę stałą – we wtorek. Nie obowiązują zapisy.

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
MÓJ DOM – MOJE MUZEUM

1 lipca – 31 sierpnia 2021 r.

W trakcie zwiedzania muzeum uczestnicy poznają niezwykłą twórczość słynnego białostockiego rzeźbiarza Alfonsa Karnego ze szczególnym uwzględnieniem jego najznakomitszych rzeźb tworzących Galerię Wielkich Polaków.
Na zakończenie zajęć dzieci otrzymają zeszyt edukacyjny Inny wymiar Twojego domu, który zainspiruje ich do zaaranżowania własnej galerii rzeźby i pogłębienia wiedzy o naszym regionie i jego wielokulturowości.

Wiek uczestników: 8–12 lat
Liczba uczestników w grupie: 20 osób
Czas trwania zajęć: ok. 60 min.
W celu rezerwacji terminu prosimy o kontakt od wtorku do piątku w godzinach 9–15 pod numerem tel. +48 509 336 862

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

W okresie wakacyjnym Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia interaktywne.

DAWNE GRY I ZABAWY TOWARZYSKIE

W programie między innymi: krokiet, wolant, ślepa babka, strzelanie z łuku, bańki mydlane, gąska i inne gry planszowe. Dodatkowa atrakcja: tworzenie portretów techniką konturową (shilouette).

Czas trwania zajęć: 60–90 min.
Zajęcia dla dzieci w wieku: 7–15 lat

ILUMINACJE I LAMPIONY

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy 

Podczas zajęć uczestnicy wysłuchają opowieści o powstaniu i tradycji oświetlania i dekorowania otoczenia lampionami. Ukoronowaniem spotkania będzie wykonanie własnego, niepowtarzalnego lampionu.

Czas trwania zajęć: 60–90 min.
Zajęcia dla dzieci w wieku: 10–15 lat

CZTERY PORY ROKU W PARKU W CHOROSZCZY

Zajęcia w parku z zeszytem-przewodnikiem, zawierającym informacje o roślinach i zwierzętach oraz zmianach, jakie zachodzą w przyrodzie w ciągu roku.
Czas trwania zajęć: 60 min.
Zajęcia dla dzieci w wieku: 7–10 lat
Wszystkie zajęcia odbywają się na wolnym powietrzu

Maksymalna liczba uczestników: 30 osób
Koszt: 7 zł od osoby
Rezerwacja terminu: minimum na tydzień przed zajęciami pod nr tel.: +48 509 336 795

Muzeum w Tykocinie

Muzeum w Tykocinie _ Opowieści bulwarowe

NA TROPACH KRÓLEWSKIEGO SKARBU

„Na tropach królewskiego skarbu” to gra miejska stworzona przez Muzeum w Tykocinie. Gra skierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży, rodzin jak i grup przyjaciół. Jednocześnie w zabawie może uczestniczyć sześć, maksymalnie czteroosobowych zespołów. Gra rozpoczyna się przy Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Uczestnicy otrzymają karty gry i wyruszą w podróż, która poprowadzi ich do najcenniejszych zabytków i najciekawszych zakątków miasta. Na śmiałków czekają dwa dodatkowe zadania, po rozwiązaniu których otrzymają specjalne bonusy.

Udział w grze można zgłaszać mailowo: synagoga@muzeum.bialystok.pl, tel. 85 718-16-13, +48 509 336 597 oraz bezpośrednio w Muzeum w Tykocinie.

OPOWIEŚCI BULWAROWE

czwartki, godz. 11.00

W każdy wakacyjny czwartek o godz. 11.00 zapraszamy Państwa pod Wielką Synagogę w Tykocinie, skąd będą rozpoczynały się spacery historyczno-przyrodnicze. W trakcie godzinnej wędrówki ulicami Tykocina usłyszą Państwo gawędę o najcenniejszych zabytkach miasta i walorach przyrodniczych okolicy.
Udział w spacerze odbywać się będzie według cennika wstępu do Muzeum w Tykocinie. Po zakończonym spacerze posiadacze biletów będą mogli zwiedzić również Wielką Synagogę.

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 10 zł
Bilet rodzinny: 40 zł (dorośli z dziećmi do 18 roku życia, maksymalnie 5 osób)

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim

Muzeum w Bielsku _ Niedziele z Muzeum

OFERTA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
WAKACJE Z ZIELNIKIEM ZNACHORA. WAKACYJNE CZWARTKI W MUZEUM

Wreszcie nastało upragnione i wyczekiwane lato. Wreszcie nasze muzeum otworzyło dla Was swoje podwoje. Niezmiernie nam miło, że już wkrótce zobaczymy się z Wami na wspólnych spotkaniach pod hasłem: „Wakacyjny zielnik znachora”.

Nasza propozycja nawiązuje do najnowszej wystawy prezentowanej we wnętrzach Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, której tytuł brzmi: „Przyszedł znachor do apteki… Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu”.

Lato to czas, kiedy z całą mocą daje o sobie znać przyroda, kwitną polne kwiaty i rosną zioła cieszące nasze oczy. Czy wiecie, że wiele z tych roślin oprócz walorów estetycznych posiada lecznicze właściwości? Czy wiecie, że mniszek lekarski popularnie zwany mleczem, to nie tylko dmuchawce, ale też świetne lekarstwo na przeziębienie, a pokrzywa nie tylko parzy, ale również odżywia nasze włosy?

Tu dotkniesz ziół, poznasz ich zapach i właściwości, a przy okazji stworzysz swój własny zielnik! Nie zwlekaj, zapisz się na nasze wakacyjne zajęcia i pamiętaj, że lato to najlepszy czas dla zielarza.

Zajęcia dla dzieci w wieku: 6–12 lat
Zapraszamy w każdy czwartek w godz. 9.00–11.00.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona do 15 osób. Zapisy przyjmowane będą przez formularze dostępne na fanpage’u Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Formularze dostępne będą od 24 czerwca 2021 r. Decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby nie mieszczące się w limicie zostaną zapisane na liście rezerwowej. Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie od nas maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.

WAKACYJNY ZIELNIK ZNACHORA

Muzeum w Bielsku _ Kolory podróży

Program:

Ziołowa monotypia
8 lipca 2021 r., godz. 9.00–11.00

Przy pomocy różnorodnych technik graficznych, takich jak monotypia, kalkograf lub linoryt wykonamy kartę z zielnika znachora.
Koszt: 7 zł – dziecko

„Ziołowe” torby ekologiczne
15 lipca 2021 r., godz. 9.00–11.00

Obecnie dużą uwagę zwracamy na środowisko naturalne oraz na konieczność ograniczenia plastikowych opakowań. Do łask wracają torby wykonane z trwałych materiałów, które będziemy wykorzystywać wielokrotnie. Odnajdziemy  rośliny  i kwiaty wykorzystywane w medycynie ludowej oraz takie, które znalazły zastosowanie w kuchni. W części warsztatowej zaprojektujemy i ozdobimy płócienne torby.
Prowadzenie: Alina Dębowska
Koszt: 10 zł – dziecko

Zapachy podróży
22 lipca 2021 r., godz. 9.00–11.00

To spotkanie będzie podróżą z artystą Aleksandrem Szturmanem, którego pejzaże prezentowane są na naszej wystawie czasowej. Poznamy kulinarne zapachy Włoch i Francji – krajów, których kuchnie słyną z ziół. Na koniec stworzymy woreczki/słoiczki wypełnione kolorami i zapachami lata.
Prowadzenie: Katarzyna Sołub
Koszt: 10 zł – dziecko

Domowy przyprawnik
29 lipca 2021 r., godz. 9.00–11.00

Podczas przyrządzania potraw trudno obejść się bez aromatycznych przypraw. To one są często głęboko skrywaną tajemnicą szefów kuchni i autorów potraw o wyjątkowych smakach. Podczas warsztatów porozmawiamy o najpopularniejszych ziołach i przyprawach używanych w kuchni, a następnie przygotujemy na nie specjalne pojemniki ozdobione ziołowymi motywami.
Prowadzenie: Katarzyna Sołub
Koszt: 10 zł – dziecko

Zioła światłem malowane

Muzeum w Bielsku _ Zioła światłem malowane

5 sierpnia  2021 r., godz. 9.00–11.00

To wyjątkowe zajęcia, podczas których uczestnicy wykonają ziołową kompozycję i uwiecznią ją w starodawnej technice fotograficznej – cyjanotypii.
Prowadzenie: Jerzy Sołub
Koszt: 10 zł – dziecko

Zioła Matki Boskiej
12 sierpnia 2021 r., godz. 9.00–11.00

Zielarstwo pięknie wplotło się w chrześcijańską tradycję. Ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nieodłącznie wiąże się zwyczaj święcenia wiązanek dożynkowych składających się z ziół, zbóż, kwiatów oraz owoców, które obwiązywano utkanym z wełnianych nici kolorowym paskiem zwanym krajką. W ramach warsztatów  uczestnicy dowiedzą się, jakie rośliny wybierano do wiązanki  oraz samodzielnie przygotują krajkę na bardku.
Prowadzenie: Alina Dębowska
Koszt: 7 zł – dziecko

Zioła pod lupą
9 sierpnia 2021 r., godz. 9.00–11.00

Sprzęty niezbędne do codziennej pracy muzealników wykorzystamy, by bliżej poznać zioła. Z bliska przyjrzymy się roślinom i stworzymy abstrakcyjne kompozycje wykorzystując rośliny jako pieczątki.
Prowadzenie: Katarzyna Sołub
Koszt: 7 zł – dziecko

Mydełka zielarki
26 sierpnia 2021 r., godz. 9.00–11.00

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak nasi przodkowie dbali o higienę oraz z czego i w jaki sposób robi się mydło. Zaopatrzeni w wiedzę teoretyczną wykonają własne mydełka pachnące ziołami.
Prowadzenie: Katarzyna i Jerzy Sołub
Koszt: 10 zł – dziecko

Niedziele z Muzeum

Otwarte zajęcia plastyczne dla dzieci na placu przed Ratuszem

18 lipca 2021 r., w godz. 13.00–16.00
22 sierpnia 2021 r., w godz. 13.00–16.00

Dbamy o to, aby zapewnić uczestnikom zajęć bezpieczeństwo. Edukatorzy prowadzą zajęcia w maseczkach ochronnych, pomoce dydaktyczne są rozkładane w rękawiczkach, stoły, krzesła i wszelkie przybory są dezynfekowane, a sale wietrzone.

Prosimy, by pamiętać o zasadach zwiedzania obowiązujących w okresie zagrożenia Covid-19. W zajęciach mogą uczestniczyć tylko dzieci posiadające własne maski zasłaniające usta i nos (nie dotyczy dzieci do czterech lat). Uczestnicy zobowiązani są do dezynfekcji rąk lub rękawiczek płynem dezynfekującym dostępnym w muzeum.

(źródło i foto: Muzeum Podlaskie w Białymstoku)

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok