30 sierpnia 2022 r. w siedzibie Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet w Białymstoku odbył się warsztat  Wakacyjne czarowanie szafy. Zorganizowany przez uczestniczki projektu modowego w ramach  Inkubatora Kobiecej Aktywnej Realizacji: Iwonę Akasha – projektantkę mody i Stenię Romanowicz- redaktorkę Podlaskiego Seniora.

Inicjatywa miała na celu ekologiczne i ekonomiczne podejścia do drugiej skóry człowieka jaką jest odzież. Przedstawione zostały proste, tanie sposoby wykorzystywania każdego skrawka materiału dające drugie życie odzieży. Dostosowując ją do aktualnej mody, wieku i sylwetki.
Poszerzenie za ciasnej sukienki przez wstawienie z tyłu klina z innego materiału biegnącego od dekoltu do końca długości. Co atrakcyjnie zmieniło jej przeznaczenie.
Niezwykle pomysłowe, trwające chwilę było uszycie z batystowej chustki plażowej spódniczki. A skorzystanie przy krojeniu zamiast centymetra dłoni było i odkrywcze, i przypominające dawne czasy.

Dłoń jest moją miarką. Zawsze mam ją przy sobie – powiedziała projektantka. To ułatwia życie.

Ciekawa także była zmiana przeznaczenia i charakteru czarnym pumpom*. Po doszyciu nowej opaśnicy i mankietów zostały przedłużone. Zaś wycięcie otworu między nogawkami utworzyło modną bluzkę hiszpankę**. Była też prezentacja sukien, skracanych, wydłużanych o zmienionym stylu i charakterze. Interesujące spotkanie w miłej atmosferze. pokazało białostoczanki pełne inicjatywy, pomysłów, umiejętności. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

Planowany jest kolejny warsztat we wrześniu. Gorąco zachęcam do udziału. To nie tylko podpowiedzi sposobów zmiany odzieży, to zaangażowanie umysłu, odpoczynek i zabawa.

* Pumpy – bufiaste, krótkie spodnie zapinane pod kolanami. Na przełomie XIX i XX wieku kobiety używały do jazdy na rowerze. Obecnie częściej noszone.

**Bluzka hiszpanka – najczęściej luźna, z bufiastymi rękawami, odsłaniająca ramiona, z niezbyt głębokim dekoltem.

Fot. Stenia Romanowicz

1/10

 

 

 

                                                                                            Stenia Romanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok