W czasie trwania wakacji w wybrane niedziele o godz. 11.00 zapraszamy do białostockiego Ratusza na zwiedzanie z przewodnikiem wystaw czasowych. 

 

oprowadzanie po wystawie

MIKOŁAJ KOPERNIK. OPOWIEŚĆ O ŻYCIU I DZIELE

Mikołaj Kopernik to jeden z najsłynniejszych polskich astronomów, twórca teorii heliocentrycznej. Mówi się o nim, że „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, ale Kopernik miał także wiele innych umiejętności i pasji. Za swojego życia był bardziej znany jako lekarz niż astronom. Ponadto był duchownym, miał ogromną wiedzę matematyczną, zajmował się ekonomią, a nawet bronił zamku w Olsztynie przed Krzyżakami. Zwiedzając wystawę sprawdzimy, jak wyglądało jego dzieciństwo, czy jadł toruńskie pierniki oraz jakie dolegliwości można było u niego wyleczyć. Dowiemy się również, w jakich okolicznościach zostało wydane dzieło „O obrotach sfer niebieskich” oraz jak działały używane przez Kopernika instrumenty astronomiczne. 

Termin:
23 sierpnia 2020 r., godz. 11.00

wystawa

KOSSAKOWIE. JULIUSZ KOSSAK (1824–1899) | WOJCIECH KOSSAK (1856–1942)

Juliusz i Wojciech to dwa pokolenia malarzy w rodzinie Kossaków. Ojciec był samoukiem o nieprzeciętnym talencie, syn zaś zdobył wszechstronne wykształcenie w kierunku malarstwa. Pierwszy stateczny i poważany w kręgach artystycznych, drugi bon vivant swojej epoki, ale niezwykle pracowity i zdyscyplinowany w procesie tworzenia. Obaj malowali sceny historyczne, batalistyczne, sceny rodzajowe z życia arystokracji i mieszkańców podkrakowskich wsi, ale głównych ich bohaterem zawsze był koń. Przyglądając się prezentowanej ekspozycji zaobserwujemy, jak to piękne i majestatyczne zwierzę uwieczniał akwarelami Juliusz, a w jaki sposób Wojciech wprowadzał je w sam środek bitwy. 

Termin:
30 sierpnia 2020 r., godz. 11.00

Obowiązują zapisy pod nr. tel. (85) 740-77-42 lub 509 336 740. Czas trwania: ok. 30 min.
Liczba uczestników w grupie do 10 osób.
Koszt: bilet normalny 12 zł, ulgowy 6 zł od os.

Zasady zwiedzania obowiązujące w okresie zagrożenia Covid 19.

Zwiedzanie dostępne będzie tylko dla osób posiadających własne maski zasłaniające usta i nos (nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia). 

Zwiedzający zobowiązani są do dezynfekcji rąk lub rękawiczek płynem dezynfekującym umieszczonym przy wejściu do budynku.

(źródło i foto: Muzeum Podlaskie w Białymstoku)

opracowanie: Lija Póljanowska 
Podlaska Redakcja Seniora Białystok