26 stycznia na zaproszenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów delegacja Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce wzięła udział w obchodach XXIII Dnia Islamu w Kościele Katolickim.

grupa ludzi siedzi w sali

Wcześniejszy przyjazd do Warszawy wykorzystaliśmy na zakup smakołyków w sklepie arabskim, obiad w arabskiej restauracji i zwiedzanie Ośrodka Kultury Muzułmańskiej na Ochocie.
Byliśmy też ciekawi nowych iluminacji w Królewskim Ogrodzie Świateł w Wilanowie. I rzeczywiście, wrażenie niesamowite.

Na stronie www.wilanow-palac.pl/krolewski_ogrod_swiatla.html czytamy: „Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie to wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. (…) W tym sezonie na odwiedzających Królewski Ogród Światła czeka wiele nowych instalacji i interaktywnych elementów. Po zmroku na wystawę zaprowadzi ich, znany już z poprzednich lat, 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Zobaczyć będzie można także znane z ubiegłorocznych edycji: bramę do ogrodu na dziedzińcu i muzyczno-świetlne atrakcje na tarasie dolnym barokowego ogrodu”. Trudne to opisać, nawet zdjęcia tego nie pokazują, trzeba koniecznie zobaczyć na żywo. Wystawa jest czynna do 26 lutego.

Następnie pojechaliśmy na ulicę Rakowiecką, gdzie w Auli Wielkiej Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Bobolanum odbywała się uroczystość. Spotkanie przebiegało według ustalonego programu: wprowadzenie, czytanie ksiąg świętych, dwugłos chrześcijański i muzułmański, modlitwy i znak pokoju, agapa.

czytanie modlitw

Na stronie www.episkopat.pl/26-stycznia-xxiii-dzien-islamu-w-kosciele-katolickim-w-polsce, można przeczytać: „Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Spotkanie nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Tegoroczne hasło brzmi: Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki”.

Jeszcze gorąca herbata i ciastko na osłodę i czas zbierać się w drogę powrotną. W domu byliśmy przed północą, a czas minął szybko, bo też było co wspominać i komentować.

zdjęcia: Lila Asanowicz

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka