Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku od lat przekonuje Podlasian, aby pokochali folklor. Tym razem instruktorzy WOAK-u namawiają mieszkańców gminy Nowe Piekuty by nie tylko zaprzyjaźnili się z kultura ludową, ale również zaczęli na niej zarabiać. Wszystko za sprawą projektu design – dochodowa tradycja, który WOAK realizuje przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Takie warsztaty były już w Korycinie, Szudziałowie i Rafałówce, teraz etno-designu uczą się gospodynie z Nowych Piekut. Z przyjemnością obserwuję zaangażowanie pań i , jak je to wciąga i daje dużo radości. I mam nadzieję, że połączą przyjemne z pożytecznym i stanie się to też pomysłem na dodatkowe źródło dochodu twierdzi Monika Olędzka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowych Piekutach.

Wzory haftów i wycinanek można dziś zobaczyć w wielu miejscach publicznych, klimatycznych restauracjach, na ulicy, a także we współczesnym wzornictwie. Spełniają wiele funkcji – przybliżają to, co w naszym regionie cenne i wartościowe, ale nade wszystko cieszą swoimi barwami i prostą formą.

WOAK poprzez organizowane zajęcia chce zwrócić uwagę na relacje pomiędzy kulturą ludową, a sztuką użytkową w bardzo praktycznym wymiarze. Nauczyć przedsiębiorcze osoby z wiejskich terenów w prosty sposób wytwarzać przedmioty zdobione motywami ludowymi, które mogą stanowić atrakcyjny towar dla turystów, a tym samym poprawiać budżet domowy mieszkańców.

Już po pierwszym dniu warsztatów nawiązały się pierwsze znajomości oraz powstała swego rodzaju giełda pomysłów, co do wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętność w praktyce. Panie nieśmiało porozumiewały się między sobą odnośnie wspólnych spotkań i ewentualnej wspólnej pracy.

Warsztaty z drukowania wzorów, przygotowywania szablonów i samodzielnego przenoszenia motywów ludowych na przedmioty – to nie wszystko. Gospodynie mają także okazję spotkać się z przedsiębiorcą – białostocką projektantką, która w swej pracy inspiruje się folklorem, a do tego poznać zasady zakładania działalności gospodarczej, rozliczania się z fiskusem. To warsztaty które przekonują mieszkańców, że folklor może być atrakcyjny i inspirujący, a co więcej, że można na nim zarobić.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich zachęcamy do rejestracji w bazie partnerów : www.ksow.pl 

(Źródło i foto: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku)

Lija Póljanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok