Makrama według Wikipedii to „znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka”. Macrame w języku arabskim oznacza ozdobę wiązaną.

Kobiety siedzące przy stole słuchają Instrukcji przed pracą

3 sierpnia 2022 r. z projektu Związku Tatarów RP Oddział Bohoniki dwadzieścia osób uczyło się plecenia podwieszanej osłonki na doniczkę, czyli najprostszego kwietnika. Warsztaty prowadziła Elwira Miśkiewicz w pomieszczeniu Sokólskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Nie było łatwo zebrać chętnych, warsztaty bowiem odbywały się w godzinach przedpołudniowych i nie wszystkim odpowiadał termin. W końcu lista została zamknięta, instruktorka przygotowała odpowiedni sprzęt i materiał. Przed pracą można było posilić się w kąciku kawowym i nieśmiało przystąpiono do wiązania pierwszych węzłów.

Okazało się, że praca nie jest ciężka, ani skomplikowana i kiedy powstawały pierwsze wzorki, wszyscy  poczuli satysfakcję, że jednak potrafimy. Poziom przyswajania kolejnych węzłów był zróżnicowany, ale wskazówki instruktorki i jej cierpliwość były bardzo pomocne. Biorąc pod uwagę dużą rozpiętość wiekową od 60 do 80+ nie było dużej różnicy w wykonywanej pracy.
W ciągu dwóch godzin kwietniki zostały wykonane, każda z pań, zadowolona z udanej pracy, z uśmiechem pozowała do zdjęcia. Prace, oczywiście, można było zabrać do domu.

kobiety przy pracy

Druga grupa, widząc efekt pracy koleżanek, z zapałem przystąpiła do działania, stwierdzając, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Im też udało się wykonać piękne kwietniki, którymi pochwaliły się rodzinie.

Instruktorka przyniosła swoje dzieła zrobione ze sznurka różnymi węzłami i kilku koleżankom tak się spodobały, że nabrały ochoty na dalsze szkolenie. Trochę materiału zostało, więc kto wie, może jeszcze się spotkamy.

Dofinansowanie do projektu „Rozstajemy się z pandemią, wracamy do działania” ZTRP Oddział Bohoniki otrzymał z Gminy Sokółka z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z zakresu przeciwdziałania narkomanii w 2022 roku.

zdjęcia: Lila Asanowicz

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka