18 lipca 2022 roku z projektu Związku Tatarów RP Oddział Bohoniki uczestniczyliśmy w warsztatach woskowijki, które prowadziły panie Ewelina i Beata.

dłonie kobiety, prawa trzyma zrobioną wiskowijkę

Przed warsztatami zapisy szły bardzo opornie, ale dało się namówić wystarczającą ilość uczestników. Przed zajęciami panie przedstawiły fakty dotyczące marnowania jedzenia, pokazały na slajdach jak robić zakupy, gotować oraz przechowywać produkty spożywcze, aby cieszyć się ich świeżością jak najdłużej. Omówiły też freeganizm, czyli ograniczenie marnotrawstwa, jedzenie „ze śmietnika” i foodsharing – dzielenie się jedzeniem.

Najciekawsze były zajęcia praktyczne. Każdy otrzymał prostokąt materiału, plaster wosku pszczelego, który trzeba było gorącym żelazkiem rozprowadzić na materiale. Powstał produkt usztywniony, pachnący, czyli papier śniadaniowy wielokrotnego użytku. Ale to nie wszystko. Panie przygotowały specjalny wosk z knotem. Wosk po zwinięciu utworzył świecę, która spalając się bezdymowo pozostawia zapach miodu. Udowodniono, że łagodzi ona dolegliwości nieżytu górnych dróg oddechowych, astmy i alergii. Poznałyśmy też wiele faktów dotyczących ekologii, nowe słowa, metodę produkcji woskowijki i świec. Jednym słowem miło spędziłyśmy czas.

Wszystkie uczestniczki były bardzo zadowolone z warsztatów. Powiadomiły koleżanki i na zajęcia w drugiej grupie zgłosiło się więcej osób.

Dofinansowanie do projektu ZTRP Oddział Bohoniki otrzymał z Gminy Sokółka z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z zakresu przeciwdziałania narkomanii w 2022 roku.

zdjęcia: Lila Asanowicz

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka