Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku  w czerwcu w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie i w Lewkowie Starym zorganizuje cztery pięciodniowe warsztaty, podczas których uznani twórcy przeszkolą 20 osób pragnących poznać techniki tkackie charakterystyczne dla województwa podlaskiego.

Do uczestnictwa organizatorzy zapraszają zarówno osoby młode, jaki i dorosłe, pasjonujące się tkactwem. Program warsztatów będzie obejmował omówienie techniki, prezentację prac, przygotowanie krosna do pracy, osnucie, wytkanie i wykończenie tkaniny.

Wielonicielnicowa, sejpak, dwuosnowowa, perebory ­– te tajemnicze nazwy to techniki tkackie, którym poświęcone będą organizowane w najbliższym czasie przez WOAK warsztaty w ramach projektu „Nowy wątek w tradycyjnym tkactwie”. To przedsięwzięcie, które ma na celu ochronę i popularyzację tradycyjnego rękodzieła. WOAK zaprasza wszystkich zainteresowanych z naszego województwa.

W tym roku jeszcze nieraz sięgać będziemy do tkactwa ludowego jako źródła inspiracji oraz wartości samej w sobie. I chodzi nie tylko o ochronę i zachowanie wzornictwa i tradycyjnych technik tkaniny podlaskiej, ale przede wszystkim o jej ożywienie i upowszechnienie, zwłaszcza wśród młodych.

Szczegóły dotyczące projektu i terminów warsztatów

Źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Opracowała: Jolanta Falkowska

Podlaska Redakcja Seniora