W dorzeczu rzeki Supraśl, dziewięć kilometrów od Białegostoku, położony jest Wasilków. W jego północnej części znajduje się rzymskokatolicki cmentarz. Założono go w II połowie XIX wieku i i jest on największym zabytkiem gminy.

Zwraca uwagę przede wszystkim monumentalnymi, pięknymi rzeźbami. Spotkamy tam dmuchające w trąby anioły Chrystusa, rzeźbę Judasza, kamienne sceny pasyjne, Anielską Górę. Główną aleję otwiera Brama Wieczności jako symbol granicy życia doczesnego i wiecznego. W głębi napotkamy bogaty wystrój architektoniczny, balustrady okalające groby, kolumny, fontanny i murki z wyrytymi fragmentami Pisma Świętego.

Autorem rzeźb i budowli był niepokorny ksiądz Wacław Rabczyński, który wraz z kamieniarzem Pawłem Piotrowcem, rozpoczął odbudowę rzeźb w latach pięćdziesiątych. To na tym cmentarzu znajduje się grób polskich legionistów, groby ofiar II wojny światowej i 34 mieszkańców Wasilkowa i Studzianek rozstrzelanych w 1943 r. To szczególne miejsce ocalenia pamięci przodków. Wśród starych świerków, klonów i sosen panuje atmosfera zadumy, wyciszenia i refleksji nad przemijaniem.

W roku 2002 cmentarz został wpisany do rejestru zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej od wielu lat organizuje kwestę na rzecz odnawiania zabytkowego cmentarza i rokrocznie przybywają tam zrekonstruowane miejsca.

To jedna z pereł podlaskich nekropolii.

Alicja Brysiewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok