Spacer po Tykocinie z historią w tle. Warsztaty kulinarne w gospodarstwie agroturystycznym. Ognisko integracyjne. Tak przedstawiał się program wycieczki członków białostockiego Koła Nr 4 Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. 

25 maja 2024 roku grupa białostockich seniorów wyruszyła na jednodniowy, autokarowy wypad do Tykocina i jego okolic. Był to wyjazd edukacyjno-rekreacyjny, który łączył zwiedzanie Tykocina z warsztatami edukacyjnymi w gospodarstwie agroturystycznym Kurnik Polski. 

W Tykocinie seniorzy po spotkaniu z przewodnikiem rozpoczęli wędrówkę przez wieki, poznając historię tego uroczego miasteczka. Dzieje Tykocina sięgają XII – XIV wieku, a w 1425 roku otrzymał prawa miejskie. Na przestrzeni wieków prężnie się rozwijał, nawiązując kontakty handlowe z Norymbergą, Lipskiem, Królewcem, Gdańskiem i Wilnem. 

Klasztor zakonu Bernardynów to pierwsze miejsce, gdzie zatrzymała się wycieczka na trasie spaceru historycznego. Od chwili sprowadzenia do miasteczka w 1479 roku, zakon przetrwał do 1864 roku, do chwili kasacji przez cara. Obecnie w poklasztornych budynkach znajduje się Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Caritas.

kilka osób siedzi w ławkach w świątyni

Kolejny obiekt na trasie spaceru to Wielka Synagoga, druga co do wielkości po tej w Krakowie. Powstała w XVII wieku i łączy się ściśle ze sprowadzeniem do miasta Żydów w 1522 roku. Od tego czasu liczą się lata prosperity Tykocina, aż do wybuchu II wojny światowej. W 1941 roku hitlerowcy dokonali zagłady ludności żydowskiej Tykocina, która wówczas liczyła połowę jej populacji. W czasie zwiedzania synagogi przewodnik przybliżył historię świątyni jak również innych obiektów związanych z życiem tej społeczności. 

Kolejnym obiektem sakralnym, którym może się pochwalić Tykocin jest barokowy kościół katolicki pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, wzniesiony w latach 1442-1450, którego fundatorem był Jan Klemens Branicki. W odrestaurowanej w ostatnich latach świątyni, w ołtarzu głównym, znajduje się obraz z wizerunkiem Trójcy Przenajświętszej pędzla Szymona Czechowicza XVII-wiecznego malarza. 

Już tylko z okien autokaru wycieczkowicze mogli podziwiać inne obiekty historyczne tego miasteczka takie jak: Alumnat, jedyny pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego, historyczną zabudowę wokół placu w centrum, pomnik Orła Białego, który jest związany z początkiem historii  Orderu Orła Białego, obecnie najwyższego odznaczenia cywilnego w Polsce oraz odbudowanego zamku.

Bezpośrednio po wojnie Tykocin zamieszkiwało 1000 mieszkańców. Według ostatnich szacunków jest ich 2000. Głównym walorem miasta są zabytki, bogactwo kulturowe oraz sąsiedztwo Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego oraz Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

grupa starszych osób skupiona wokół, gotującego, młodego mężczyzny

Jakie potrawy można przygotować z obierek ziemniaczanych, natki marchewki, czy też czerstwego chleba, zamiast wyrzucić do odpadów, zobaczyli seniorzy podczas warsztatów kulinarnych Zero Waste w gospodarstwie agroturystycznym Kurnik Polski. Zamiast trafić do kosza z odpadami, oczyszczone powędrowały do garnka, gdzie instruktor warsztatów przygotował pyszną zupę-krem z pulpetami z czerstwego chleba. Żywienie w stylu Zero Waste to styl życia, w którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów a tym samym zanieczyszczać środowisko. Na mniej zainteresowanych gotowaniem, czekały warsztaty z pielęgnacji starego sadu, czy uprawy ekologicznego ogródka warzywnego.

W czasie wolnym można było podpatrywać życie zwierząt zamieszkujących gospodarstwo.
Były to łagodne konie przygotowane do nauki jeździectwa, króliki, gęsi broniące przed intruzami gniazd lęgowych i urocze pieski, garnące się do gości. Zwieńczeniem wyjazdu było ognisko, kiełbaski z rusztu i odrobina muzyki.

– Przyjemne z pożytecznym. Warsztaty w gospodarstwie agroturystycznym pokazały jak żyć w zgodzie z naturą. A Tykocin… Do Tykocina musimy przyjechać ponownie, aby dokładniej zgłębić wiedzę o tym miasteczku – tak podsumowali wycieczkę seniorzy.

zdjęcia: Krystyna Cylwik  

Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok