W ostatni weekend września 28 i 29 wrzesnia 2019 r. Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet we współpracy z Muzeum Podlaskim chce przypomnieć sylwetkę niezwykłej kobiety Jadwigi Klimkiewiczowej (1876-1952).

Rok 2019 jest dla naszego miasta szczególny. To w tym roku świętujemy 100 lat uzyskania niepodległości – ostatnie wojska niemieckie stacjonujące w Białymstoku opuściły go w lutym 1919 r. Jest to doskonała okazja żeby przyjrzeć się  Białostocczance, której losy i działalność splatają się z losami wielu aktywnych i światłych kobiet mieszkających w Polsce wschodniej.

Jadwiga Klimkiewiczowa była córką Franciszka Glińskiego założyciela miejskiej biblioteki publicznej. Zamiłowanie do książek towarzyszyło jej przez całe życie. Była właścicielką księgarni, a pocztówki, które wydawała były bardzo popularne w Białymstoku. Jeszcze w czasach zaborów, gdy językiem urzędowym był w Białymstoku język rosyjski, Jadwiga Klimkiewiczowa wydawała swoje pocztówki z napisami w języku polskim.

Jadwiga Klimkiewiczowa była społecznikiem, patriotką i działaczką lokalną. Była też samorządowcem; mandat radnej sprawowała w latach 1919-1927. Była też pierwsza kobietą w prezydium rady miejskiej w naszym mieście po odzyskaniu niepodległości. Konsekwentnie wprowadzała  element kobiecej wrażliwości w męski, często wrogi kobietom świat, który wciąż widział ich rolę tylko jako strażniczek ogniska domowego, pozostających w cieniu mężczyzn.

W trakcie II wojny Światowej była aresztowana przez gestapo i wywieziona do obozu Auschwitz. Udało się jej wrócić do Białegostoku, ale już do końca życia miała duże problemy ze zdrowiem.

W tym roku białostoccy radni nazwali jedną z ulic na osiedlu Antoniuk imieniem Jadwigi Klimkiewiczowej. Radni byli jednomyślni uznając, że Jadwiga Klimkiewiczowa jest postacią, o której warto pamiętać w naszym mieście.

Aby upamiętnić tę wyjątkową Białostoczankę we wrześniu organizujemy „Weekend z Jadwigą Klimkiewiczową”.

– 28 września 2019 r. (sobota) w godz. 11.00-12.30 Spacer HerStoryczny „Śladami Jadwigi Klimkiewiczowej”, który poprowadzą Dorota Ostrożańska i Marta Siemieniuk ze 100-lecia Kobiet.


– 29 września 2019 (niedziela) o godz.17.00 zapraszamy do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku na „Wieczór z Jadwigą Klimkiewiczową”. Andrzej Lechowski, historyk i dyrektor Muzeum Podlaskiego przedstawi działalność wydawniczą i słynne pocztówki o Białymstoku, których edytorką była Jadwiga Klimkiewiczowa, właścicielka księgarni w centrum miasta. W Muzeum będziemy też kontynuować wpisy i wklejanie fotografii  naszych przodkiń do „Podlaskiej Księgi Kobiet”

– 30 września 2019 r.(poniedziałek) w 16.30 – 18.30 w  Hotelu Traugutta 3 spotkanie „Poznaj swoją radną” – będzie to debata z udziałem białostockich Pań radnych prowadzona przez 100-lecie kobiet. Zapraszamy wszystkich chętnych – szczególnie aktywne społecznie białostoczanki.

obejrzyj zapowiedź wydarzenia

Wstęp wolny. Zapraszamy.

 

Małgorzata Wenclik
Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet