Kultura Tatarów polskich po raz kolejny zagości w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Będą tatarskie tańce, dawne stroje, ułani, łucznicy na koniach, czebureki i pierekaczewnik. Zapraszamy w weekend na przełomie czerwca i lipca. Atrakcji wystarczy na dwa dni.

 

To już szósty Festiwal Kultury Tatarskiej. Głównym organizatorem jest Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, współorganizatorami – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej i klub AMM Archery – skupiający miłośników łucznictwa konnego. Co roku latem ta plenerowa impreza w atrakcyjny sposób przybliża mieszkańcom regionu działalność artystyczną, zwyczaje i wspaniałą kuchnię Tatarów polskich. Tak będzie i w tym roku.
Festiwal rozpocznie się w sobotę – 30 czerwca, zakończy w niedzielę – 1 lipca. W programie przede wszystkim piękne stroje, muzyka i tańce przedstawicieli polskiego orientu. Na scenie, jak co roku, zobaczymy Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk, ale też, między innymi, zespół Łowzar, którego tancerze pochodzą z Czeczenii.
Przez dwa dni w skansenie będzie królować kuchnia tatarska. Gość specjalny – Dżenneta Bogdanowicz, zdradzi nam część swoich przepisów, a słynny pierekaczewnik, czebureki, czy tatarskie kołduny można będzie kupić na straganach.

 


Festiwalowi Kultury Tatarskiej towarzyszą VIII Zawody Łucznictwa Konnego, w którym podlascy zawodnicy od kilku lat odnoszą międzynarodowe sukcesy. To bardzo trudna i niezwykle widowiskowa dyscyplina. W Polsce niewiele jest miejsc, gdzie można ją podziwiać.
Miłośnicy koni, będą mieli podczas festiwalu co podziwiać. W sobotę, oprócz łuczników konnych – pokazy jeździectwa Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, w niedzielę – pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Skąd taka atrakcja? Nie byłoby polskiej tradycji ułańskiej gdyby nie Tatarzy. To właśnie na wzór tatarskiej chorągwi powstały polskie formacje. A dlaczego nazywamy ich ułanami? Od nazwiska tatarskiego dowódcy.
Festiwal potrwa dwa dni. W trakcie można będzie nauczyć się strzelać z łuku i posługiwać szablą albo rohatyną, będą pokazy kaligrafii, warsztaty tańca tatarskiego, zwiedzanie jurty. Tych, których kultura tatarska zainteresuje tak, że zechcą dowiedzieć się więcej, zapraszamy na spotkanie z dr Karoliną Radłowską autorką książki „Tatarzy polscy. Ciągłość i zmiana”.

Festiwal Kultury Tatarskiej
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
30 czerwca – 1 lipca
w godz. 12.00-18.00

Opracowała: Jolanta Falkowska

Podlaska Redakcja Seniora