Weganizm, zdrowie czy moda. Weganizm to styl życia oparty na szacunku do zwierząt i naszej planety. 

naleśnik przed upieczeniem

Coraz bardziej świadomie dbamy o swoje zdrowie i kondycję. Zazwyczaj przyjmuje się, że weganizm to dieta roślinna, jednak nie odnosi się to tylko do jedzenia. Weganizm to styl życia, który wiąże się również z unikaniem innych działań związanych z wykorzystywaniem zwierząt. Przykładem jest noszenie obuwia i ubrań ze skóry, a także odzieży z jedwabiu i wełny. Używanie kosmetyków nietestowanych na zwierzętach i nieposiadających składników odzwierzęcych dotyczy coraz większej liczby osób.

.Bardzo ważne jest żebyśmy pamiętali, że weganizm jest kwestią wyboru. Weganie nie powinni wpędzać się w poczucie winy i codziennego rachunku sumienia – „czy byłem dziś wystarczająco wegański”. Ułożenie codziennej diety, by mieć potrzebne składniki i witaminy dla ogólnego zdrowia wymaga wiedzy; co dostarczamy naszemu organizmowi w produktach, które jemy. Ta dieta to samo zdrowie jeżeli ma się wiedzę na temat podstawowego składu poszczególnych produktów i zawartych w nich witamin. Rośliny strączkowe zawierają białko i nie może ich zabraknąć w codziennej diecie.

Moja córka i jej mąż są weganami od ponad 20 lat, czują się świetnie, są zdrowi i wyglądają bardzo młodo. Witaminy, których nie ma w warzywach i produktach, np. B12 uzupełniają suplementami. Lubię ich urozmaiconą i pyszną dietę wegańską. Na dowód przekazuję przepis na tzw. pieczone naleśniki. Są wspaniałą i zdrową alternatywą pospolitych naleśników smażonych, a także sytym i przepysznym śniadaniem, ewentualnie deserem.

Składniki:

3 szklanki. mąki (po 1 szklance mąki pszennej, z cieciorki i z migdałów)
2 i ½ szklanki mleka roślinnego
2 szt. rozgniecionych bananów, ew. mus z dyni.
2 łyżki soku z cytryny
2 łyżki proszku do pieczenia (duża ilość, ale dzięki temu placek jest delikatny i pulchny)
pół łyżeczki sody
szczypta soli
można dodać cynamon, kardamon.

Przepis:

Do mleka dodajemy sok z cytryny i odstawiamy na 10 min. Jest to sposób na wegańską maślankę. W tym czasie mieszamy suche składniki, do mleka dodajemy banany (lub pieczoną dynię), wlewamy to do suchych składników delikatnie mieszając. Ciasto powinno być dosyć gęste, podobne do naleśnikowego. Wymieszane ciasto odstawiamy na kilka minut, by trochę wyrosło, a my w tym czasie włączamy piekarnik. Do masy można dodać kawałki czekolady, orzechów lub owoce.

Blachę o wymiarach 25 x 35 wykładam papierem do pieczenia, wylewam nań masę i układam owoce, ew. czekoladę i orzechy. Pieczemy ok. 20 minut w temperaturze 180 stopni C.

Smacznego ! 

na białym talerzu leżą dwa upieczone naleśnik. Obok kubek z kawą

Aśka Żarnowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok