Od dziś (22 czerwca) na białostockim Rynku Kościuszki, przed siedzibą Galerii im. Sleńdzińskich, można oglądać wystawę fotografii Adama Tuchlińskiego, poświęconą kobietom i dzieciom uciekającym z objętej wojną Ukrainy do Polski.

stoi dwóch mężczyzn i dwie kobiety na ulicy. Jedna z nich trzyma mikrofon

Wystawa „Uchodźcy” autorstwa Adama Tuchlińskiego obejmuje dokumentalne fotografie, które powstały w pierwszych tygodniach wojny rosyjsko-ukraińskiej na granicy Polski z Ukrainą. Autor dokumentował ucieczkę kobiet i dzieci z ogarniętego wojną kraju na zlecenie tygodnika Newsweek Polska.

Wystawę zorganizowała Galeria im. Sleńdzińskich wspólnie z Muzeum Pamięci Sybiru. Zdjęcia będzie można oglądać do końca lipca.

Celem wystawy jest przypomnienie o niedoli uchodźców, ale też zachęcenie białostoczan do finansowego wsparcia działań Fundacji R.A., która wynajmuje mieszkania uchodźcom. Stara się zapewnić im długofalową pomoc, taką, która pozwoli na zaadaptowanie się w naszym mieście i odzyskanie namiastki utraconego domu – podczas wernisażu wystawy podkreślił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Pamiętajmy, że wojna wciąż trwa i uchodźcy nie mogą wrócić do bezpiecznego domu.

Autor wystawy „Uchodźcy” Adam Tuchliński jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie. Zajmuje się fotografią portretową, dokumentalną i prasową. Od 1999 roku dokumentuje życie mieszkańców Europy środkowo-wschodniej. Prowadzi autorskie studio w Warszawie (Tuchliński Studio), fotografuje na zlecenie magazynów takich, jak Forbes, Zwierciadło, Playboy, Human, Die Zelt i Newsweek Polska. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej Grand Press Photo (2010, 2013, 2017), BZ WBK Press Photo (2010) oraz Narew – ludzie, przyroda, kultura (2010, 2017).

źródło i zdjęcia: www.bialystok.pl

Podlaska Redakcja Seniora Białystok