Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza na warsztaty malarskie dla dorosłych na wystawie ,,Faktura koloru. Antoni Szymaniuk 1921–1994”*

A. Szymaniuk, Zimowy symbol puszczy, 1978

Warsztaty skierowane do osób dorosłych, które chcą spróbować swoich sił przy malarskiej palecie. Naszą inspiracją będzie przyroda i twórczość Antoniego Szymaniuka. Brak twórczego doświadczenia – mile widziany.

Odbędą się:
31 lipca 2021 r., godz. 11.00
Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Liczba uczestników w grupie: 8 osób
Czas trwania zajęć: ok. 90 min.
Koszt: 12 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 6 zł

Obowiązują zapisy: tel. 516 141 960 lub mailowo: sztuka@muzeum.bialystok.pl.

* Antoni Szymaniuk był uczniem prof. Artura Nacht-Samborskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku z siedzibą w Sopocie, którą ukończył w 1951 roku. Pierwsze lata pracy twórczej spędził na Pomorzu. Do najważniejszych realizacji artysty z tego okresu należy zaliczyć: zaprojektowanie i wykonanie zdobień techniką sgraffito na elewacjach siedmiu kamienic przy ul. Długiej w Gdańsku, cykl akwarel z widokami Gdańska wykonany na zlecenie Józefa Motyki z Ministerstwa Kultury i Sztuki, freski i mozaiki w gmachach użyteczności publicznej w Pucku. Po powrocie do Białegostoku w 1958 roku stworzył wiele realizacji monumentalnych na terenie miasta. Powstałe w latach 60. i 70. ubiegłego wieku mozaiki i sgraffita zdobiące elewacje budynków na trwałe wpisały się w architektoniczny pejzaż Białegostoku. Równolegle ze sztuką monumentalną zajmował się malarstwem. Głównym tematem jego prac była przyroda. Stworzył około 150 obrazów olejnych i 200 akwarel. Wiele z nich powstało w trakcie Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Białowieży, których był częstym uczestnikiem. Wziął udział w około stu wystawach w Polsce i za granicą. Należał do Związku Polskiego Artystów Plastyków. Za swoją działalność artystyczną Antoni Szymaniuk był wielokrotnie nagradzany m.in.: Srebrną Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” (1975), Złotą Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” (1977), odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1980).

Więcej o wystawie na stronie: http://muzeum.bialystok.pl/faktura-koloru-antoni-szymaniuk-1921-1994/

(źródło i foto: Muzeum Podlaskie w Białymstoku)

Zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok