W piątek (6.07.) w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej odbył się koncert w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Buława Okudżawy „Wiara, Nadzieja, Miłość”, w Hajnówce.

 

 

Jak co roku zgromadził rzesze miłośników piosenek największego barda XX wieku. Teksty jego poezji tłumaczyli na język polski, m.in. Wojciech Młynarski i Agnieszka Osiecka. Wykonawcami zaś byli najpopularniejsi polscy aktorzy: Edmund Fetting, Ewa Dałkowska, Marian Opania, Stanisława Celińska, Zbigniew Zamachowski.

Festiwalowi patronuje od początku żona poety Olga Okudżawa. Tak wspominała na koncercie:

„Kiedy pierwszy raz, pięć lat temu, dostałam zaproszenie na ten festiwal, pomyślałam sobie – termin festiwalu zbiega się z datą moich urodzin, których nigdy nie lubiłam obchodzić, pojadę więc do nieznanej mi Hajnówki. Obcy ludzie, odpocznę, posłucham, uniknę przyjmowania życzeń.

Wysiadam z pociągu, a tu na peronie wita mnie tłum ludzi z kwiatami. Byłam bardzo mile zaskoczona. Jak poznałam bliżej sympatycznych organizatorów tego konkursu, doznałam serdecznego przyjęcia, przemiłej atmosfery festiwalu, poznałam wielu miłośników twórczości mego męża – wsiąkłam na dobre i przyjeżdżam tu co roku.”

Na tekstach poezji Okudżawy wychowało się już kilka pokoleń polaków i ciągle robi ona niesamowite wrażenie na słuchaczach. Śpiewają je coraz młodsi ludzie. Zgłaszają się wykonawcy z całego kraju i z zagranicy. Amfiteatr pęka w szwach. Ludzie złaknieni są tych lirycznych pieśni, burzących mury między narodami. Znają teksty na pamięć i często śpiewają razem z wykonawcami.

Dobrym duchem tego festiwalu jest Anatol Borowik, pasjonat, animator kultury i Prezes Stowarzyszenia Społeczno- Kulturalnego „Granie bez Granic”, które firmuje Festiwal organizacyjnie. Na mnie największe wrażenie zawsze robi wykonywana „Modlitwa”, oczy robią się wilgotne, bo czyż można nie pokochać tych słów:

 

 

 

 

Dopóki ziemia kręci się,
dopóki jest tak, czy siak,
Panie, ofiaruj każdemu z nas,
czego mu w życiu brak:

Mędrcowi darować głowę racz,
tchórzowi dać konia chciej.
Sypnij grosza szczęściarzom
i mnie w opiece swej miej.

 

Maria Beręsewicz

Podlaska Redakcja Seniora