Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filia nr.1 w Łomży, zespół folklorystyczny Maryna wziął udział w spotkaniu pt.” Wieczór kolęd”. Przy akompaniamencie akordeonu zebrani wspólnie z członkami zespołu śpiewali popularne kolędy i pastorałki.
Często jestem pytana, czym się różni kolęda od pastorałki, więc wyjaśniam.
Kolęda, to powszechnie znana pieśń bożonarodzeniowa oraz noworoczna która nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej. Śpiewając ją, wierni czczą przyjście na świat Jezusa Chrystusa, urodzenie w stajence, miłość Maryji do synka, przybycie aniołów do śpiących pastuszków, oczekiwanie ludu na proroka i Zbawiciela.
Pastorałka jest też pieśnią religijną ale mniej doniosłą, bardziej świecką, wesołą,
skupiającą się na folklorze i obyczajowości danego regionu. Mówi o tym, co towarzyszy Świętom Bożego Narodzenia / nastrój, zwyczaje/. Dla zrozumienia różnicy uczyłam zebranych pastorałki „Gore gwiazda Jezusowi” gdzie wyraźnie widać jak jest żywa i wesoła.
W czasie spotkania panował doniosły nastrój, wszyscy aktywnie włączyli się do śpiewu. Widać było, że sprawia im to wiele radości. Zespół czuł satysfakcję z tego, że może tyle zadowolenia dać innym a przy okazji sobie.
” Wesoło śpiewajmy, chwałę Bogu dajmy, hej kolęda, kolęda”
W takim świątecznym, wesołym nastroju rozeszliśmy się do domów. Jeszcze jedno popołudnie przyjemnie spędzone w sympatycznym towarzystwie.
Danuta Waśko
Podlaska Redakcja Seniora Łomża