Osoba młoda od wielu lat udaje się nie tylko na przysłowiowy monitoring osiedla, najbliższego sąsiedztwa, czy przemierza codzienną trasa dom-kościół-cmentarz. Tak żartobliwie rozpocznę informację o działalności kolneńskiego UTW.

Pomijając spotkania towarzyskie, pikniki, wycieczki tematyczne, wypady do teatru, potańcówki, warsztaty rękodzielnicze, czy uczestnictwo w premierach miejscowego kabaretu „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem”, seniorzy łakną również wiedzy, która ułatwi funkcjonowanie w jesieni życia oraz pozwoli umysłom pracować „na odpowiednich obrotach”.

Otóż 23 maja 2018 r. gościliśmy pracownika Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, dr. Stanisława Kaczyńskiego z wykładem pt. „Wiedza jako czynnik sukcesu w XXI wieku”. Wydawać się mogło, temat raczej dla młodszego pokolenia.

Nic bardziej błędnego. Ciekawy sposób przekazania informacji, poparty osobistymi doświadczeniami, nie pozbawiony odrobiny humoru trafił w nasze oczekiwania i spowodował wydłużenie czasu spotkania. Definicja wiedzy, rodzaje, cechy oraz sposoby jej zarządzaniem zainteresowały tych, którzy raczej intensywne działania na niwie zawodowej mają już poza sobą. Nie znaczy to jednak, że osiedli na laurach, pozjadali wszystkie rozumy i nikt już ich niczego mądrego nie nauczy.

Takie spotkania mają tylko i wyłącznie pozytywne skutki, zawsze można dowiedzieć się czegoś, z czego na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Ważne, aby pobudzać takie łaknienie wiedzy.

Eugeniusz Regliński
Współpracownik Podlaskiej Redakcji Seniora w Kolnie