11 listopada w budynku Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku odbyło się pierwsze integracyjne spotkanie wielopokoleniowe projektu edukacyjnego z programu Erasmus+ realizowanego przez Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Projekt dotyczy problemów krajów europejskich, związanych z falą uchodźców. W spotkaniu uczestniczyły czeczeńskie dzieci z obozu uchodźców, ich mamy i ojcowie oraz członkowie UTW. Celem spotkania było podkreślenie szczególnego znaczenia wolności i pokoju dla Polski i dla wszystkich ludzi, także tych, którzy musieli uciekać z własnych krajów przed wojną i śmiercią. Spotkanie rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego; organizatorzy byli mile zaskoczeni, bo dzieci czeczeńskie znały słowa polskiego hymnu na pamięć i śpiewały go razem ze wszystkimi.

“Wiedza jest szansą akceptacji” to tytuł tego międzynarodowego projektu, który koordynuje Danuta Sajur . Partnerami w tym projekcie są Włosi i Turcy. Celem projektu jest pozyskanie wiedzy o współczesnych problemach uchodźców w Europie poprzez wykłady, seminaria, dodatkowe szkolenia w języku angielskim, integracja z uchodźcami przez spotkania bezpośrednie, wzajemne uczenie się tańców narodowych. Seniorzy – uczestnicy projektu i uchodźcy z obozu w Białymstoku – będą uczyć się tańców czeczeńskich, arabskich, ukraińskich, tatarskich. W założeniach projektu jest też dobrowolna pomoc dla uchodźców w postaci książek, zabawek czy ubrań, przygotowanie wielokulturowego spektaklu przez uczestników projektu, który będzie prezentowany w Białymstoku i na spotkaniach międzynarodowych. Projektowi będą towarzyszyły następujące działania: malowanie obrazów o tematyce uchodźstwa oraz przygotowanie i prezentacja wystawy tych obrazów, przygotowanie i prezentacja spektaklu teatralnego, robienie zdjęć i przygotowanie wystawy zdjęć.

Zostaną zorganizowane dwa międzynarodowe szkolenia dla studentów i edukatorów UTW oraz międzynarodowe spotkanie szkoleniowe dla edukatorów w Białymstoku, a także międzynarodowa konferencja. Będą też opracowane i wydane materiały edukacyjne w postaci książek. Na pierwszym spotkaniu integracyjnym wystąpił zespół “Podlaskie Korale” ze spektaklem “Tygiel Podlaski”, w którym brawurowo zaprezentowano wielokulturowość Podlasia śpiewem,tańcem i strojami. Dzieci czeczeńskie z obozu dla uchodźców wystąpiły z mini spektaklem Rynek Białostocki do utworu tatarskiego „Kukułka”. Dzieci samodzielnie przygotowały stroje do spektaklu oraz rekwizyty. Seniorzy nagrodzili ich pokaz rzęsistymi brawami.

Projektowe spotkanie organizacyjno informacyjne odbędzie się 16 listopada 2018 o godzinie 10:00 w Centrum Aktywności Społecznej CAS w sali 104. Zapraszamy.

 

Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Białystok