Babki i mazurki to ciasta, których nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Są one bowiem nieodłącznym elementem tradycji tych świąt. Zarówno jedne jak i drugie można wykonywać na wiele sposobów. Są babki przygotowane na drożdżach, albo na innych spulchniaczach. Wszystkie wypiekane. A co powiecie na pyszną babkę… gotowaną?

forma przygotowana do ugotowania

Pierwszy raz miałam okazję próbować ten smakołyk ponad ćwierć wieku temu. Przyrządzała ją jedna z pań kucharek z przedszkola, w którym wtedy pracowałam. Babka tak nam  przypadła do gustu, że najpierw zamawiałyśmy u pani Danusi to ciasto na różne okazje. Potem niektóre kupiły własne foremki. Ja wypożyczyłam od niej formę na Wielkanoc i wiozłam do mamy na wieś, aby móc ugotować taką babkę w swoim rodzinnym domu. Wszyscy nie mogli się ciasta nachwalić, więc siostra też nabyła formę. Odtąd i u niej nie tylko naczynie, ale i babka zagościła na stałe. Dosyć często szykowała to ciasto dla rodziny i nie tylko. 

W tym roku ja sama zapragnęłam znów przypomnieć tamten smak. Oczywiście formy nie uświadczymy dzisiaj w żadnym sklepie, ale już na znanym portalu aukcyjnym – można przebierać w rozmiarach i cenach. Dokładają nawet ulotkę z przepisem. Kupiłam czym prędzej, żeby wypróbować jeszcze przed świętami. Oto efekt.

Składniki potrzebne do przygotowania pysznej tradycyjnej babki gotowanej: 

babka w naczyniu po ugotowaniu
  • 1 pudełko (okrągłe) masła roślinnego
  • 6 jajek
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżki mleka
  • 1 olejek cytrynowy
  • 1 kwasek cytrynowy

Wykonanie:

Oddzielamy żółtka od białek, z białek ubijamy na sztywno pianę. Masło o temperaturze pokojowej ucieramy na puszystą masę z żółtkami jaj, cukrem oraz cukrem wanilinowym. Dodajemy obie mąki zmieszane z proszkiem do pieczenia i wlewamy mleko. Na końcu wkrapiamy aromat i sok z cytryny. Miksujemy. Teraz delikatnie dodajemy pianę z białek i lekko mieszamy drewnianą lub silikonową łyżką. Ciasto przelewamy do specjalnej formy do gotowania ciast, natłuszczonej i wysypanej w środku tartą bułką lub kaszą manną. Szczególnie ważne jest, aby dobrze zostało posypane dno naczynia. Formę wstawiamy do oddzielnego garnka z gotującą się wodą tak, aby woda zakrywała do 2/3 jej wysokości. Przykrywamy, a pokrywkę dociskamy ciężarkiem. Gotujemy pod przykryciem około 1,5 godziny. Można pod koniec zrobić test suchego patyczka. Jeśli jest gotowa, szybko otwieramy denko i wyjmujemy ciasto z formy do ostudzenia. Gdy babka przestygnie, dekorujemy ją według upodobań. Ja zrobiłam lukier i ozdobiłam kolorową posypką, bo to akurat posiadałam. Swoją wersję świąteczną przystroję polewą z dwu tabliczek gorzkiej czekolady rozpuszczonej w wodnej kąpieli z łyżką masła naturalnego. A może jeszcze przyprószę wiórkami kokosowymi lub naniosę świąteczny deseń pisakami spożywczymi.

Babki, chętnie pieczone przez cały rok, mogą być rozmaite. Robimy piaskowe, marmurkowe, kakaowe, cytrynowe, waniliowe, z bakaliami, a nawet babki z makiem. Babka gotowana wyróżnia się tym, że jest wysoka, wyrośnięta, puszysta i wilgotna oraz długo zachowuje świeżość. Jest tak pyszna, że rozpływa się w ustach. Warto zainwestować w zakup tej specjalnej formy, aby zaskoczyć bliskich smakowitym a niezwykłym słodkim kęsem. A jeśli już ktoś to naczynie posiada, niech powróci na najbliższe święta do znakomitej babki gotowanej.

 Smacznego ciasta wielkanocnego!

foto: Jadwiga Zgliszewska

Jadwiga Zgliszewska
Podlaska Redakcja Seniora