Jest taki dzień w roku, który od wieków przebiega tak samo. Tak dzieje się od ponad siedmiuset lat. To Boże Ciało.

Boże Ciało jest w całej Polsce świętem bardzo podniosłym, ale najwspanialej przebiega w Łowiczu. Do czterech udekorowanych ołtarzy rusza procesja z Najświętszym Sakramentem. Ruch w mieście ustaje, a ulicami ciągnie pasiasty korowód. Biel krochmalonych bluzek i koszul, hafty, wstęgi nadają mu niepowtarzalny koloryt.
W Łowiczu świętuje się cały dzień. Uczestnikami są również goście z zagranicy. Dla mnie zaskoczeniem było spotkanie moich krajan z Kaszub. Dobrze mieć żonę Łowiczankę, skarbnicę wiedzy o tym dawnym Księstwie Łowickim.
Przedsmak tego, co za kilka dni będzie miało miejsce, na załączonych zdjęciach z 2013 roku. Ależ ten czas szybko biegnie. Duchowe przeżycia przed wami już 3 czerwca.
Foto: Anna Reglińska
Kliknij w poniższe zdjęcie:
Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno