19 lutego minęło 100 lat od momentu uzyskania przez Białystok Niepodległości. W setną rocznicę odzyskania niepodległości miasto zaplanowało liczne działania, które miały przypominać białostoczanom o tej rocznicy i włączać ich do aktywnego udziału w świętowaniu.

11 listopada 2018 roku cała Polska świętowała stulecie Niepodległości. 100 lat temu zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku, bo znajdował się na trasie wojsk niemieckich, wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto. Białystok uzyskał niepodległość dopiero 19 lutego 1919 roku.

W setną rocznicę odzyskania niepodległości miasto zaplanowało liczne działania, które miały przypominać białostoczanom o tej rocznicy i włączać ich do aktywnego udziału w świętowaniu. Mieszkańcy bardzo licznie i uroczyście obchodzili  tę rocznicę. Wiele się działo w naszym mieście. Świętowaliśmy aktywnie i radośnie. Odbywały się nie tylko oficjalne obchody, ale także różnorodne przedsięwzięcia angażujące wszystkich mieszkańców.

Były więc warsztaty dla dzieci w Centrum im. Ludwika Zamenhofa i Muzeum Wojska, a Białostocki Ośrodek Kultury zorganizował Test Wiedzy o Historii Białegostoku. Było wspólne śpiewanie białostoczan, chóru im. Stanisława Moniuszki oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” patriotycznych piosenek na placu przed Teatrem Dramatycznym. Odbyła się premiera filmu „Zenek” opowiadającego o nastoletnim harcerzu zastrzelonym  przez niemieckiego żandarma, po której z koncertem wystąpił Michał „Cira” Ciruk.
Kolejne imprezy to słuchowisko „Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności”, promocja książki „Białystok w łunie światowej pożogi wojennej” pod redakcją Antoniego Faranowskiego oraz zawody pływackie pod hasłem „100 minut na 100-lecie Niepodległości Białegostoku”.
19 lutego wszedł do obiegu specjalny rocznicowy znaczek pocztowy Poczty Polskiej. Widnieje na nim gryf z bramy wjazdowej do Pałacu Branickich na tle pałacu. 5 lutego na Rynku Kościuszki została otwarta wystawa plenerowa Muzeum Wojska w Białymstoku w formie planszowej. Raz w tygodniu dodawano planszę, mówiącą o wydarzeniach związanych z odzyskiwaniem wolności przez Białystok i region.
Muzeum Pamięci Sybiru zorganizowało pokaz multimedialny przedstawiający historię miasta. Zaś na fasadzie Pałacu Branickich wyświetlono mapping przygotowany przez białostockiego artystę Artura Grycuka. Kurier Poranny przygotował specjalne 100-stronicowe wydanie gazety, które umieszczono w Kapsule czasu Porannego. Na łamach tego numeru opisano ostatnie 100 lat Białegostoku: proces wyzwalania miasta, jego rozwój w 20-leciu międzywojennym, pożogę wojenną czy spuściznę PRL-u. Pokazano osoby, które miały wpływ na jego rozwój, rozsławiały miasto swoimi dokonaniami.

Chcieliśmy zachęcić mieszkańców naszego miasta, ale również regionu, do uczczenia niepodległości w sposób radosny. Podniosłe akcenty w stulecie są oczywiście bardzo ważne, ale świętować można również z większym luzem, po prostu ciesząc się z niepodległości i bycia ze sobą. To nasze wspólne święto, dlatego powinno przede wszystkim nas integrować

– podkreślił Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. A panie z kół gospodyń wiejskich z województwa podlaskiego przygotowały  biało-czerwone wypieki. Cieszyły oczy pięknie przyozdobione lukrem torty, ciastka i desery.
Podsumowaniem święta była gala w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Sztuki. Podczas uroczystości przyznano tytuły i wręczono statuetki „Białostoczanina 100-lecia” dziesięciu najbardziej zasłużonym mieszkańcom naszego miasta, tym którzy przez te sto lat tworzyli nasze miasto, przyczynili się do jego rozwoju i stali się ambasadorami Białegostoku w kraju i poza jego granicami.
Galę uświetnił koncert Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego. Występ zrobił na widzach ogromne wrażenie. Zachwycały stroje i sprawność młodych ludzi oraz radość, z jaką krzewią naszą kulturę ludową.
Kto jest tym najważniejszym z ważnych dla współczesnych białostoczan?
Kapituła już wybrała. Teraz czas, aby wybrali  mieszkańcy. Kurier Poranny zaprasza mieszkańców Białegostoku do głosowania w plebiscycie „Najpopularniejszy człowiek 100-lecia”. Na stronie dziennika zamieszczono listę oraz biogramy stu osób, wybranych przez kapitułę pod przewodnictwem zastępcy prezydenta Białegostoku Przemysława Tuchlińskiego. Każdy może wybrać jedno nazwisko i zagłosować na wybraną przez siebie osobę. Głosować można przez sto dni – od 20 lutego do 30 maja.

fot. BOK Białystok

Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Białystok