Wielokulturowość – temat rzeka

Tego typu spotkanie odbyło się w Sokółce po raz pierwszy.  7 września 2019 w Sokólskim Domu Kultury w różnych formach zagościła wielokulturowość i ludzie związani z trzema kulturami i trzema religiami.

Sprawcą był znany już w naszym mieście fotografik Krzysztof Frejus. Nie wnikam jak powstał zamysł, bo to na pewno oddzielna historia, ale temat wystawy fotograficznej „Wielki Gościniec Litewski i okolice. Tygiel wiar pogranicza” – to był strzał w dziesiątkę.


Wystawa jak wystawa, zdjęcia dotyczące ważnych uroczystości religijnych: katolickich, prawosławnych i tatarskich, gdzie głównym motywem był „człowiek” a nie zabytkowe budowle. W moim odczuciu tym razem zdjęcia były łącznikiem między drugą częścią, gdzie zabrali głos duchowni a potem zespoły.

Wystąpił też poseł Mieczysław Kazimierz Baszko, który opowiedział o powstaniu Wielkiego Gościńca Litewskiego.
Wracając do duchownych, ksiądz mitrat Włodzimierz Misiejuk ciekawie omówił losy swojej rodziny, której posiadłość znajdowała się na tym szlaku i ile ciekawych ludzi w związku z tym poznali.

Duchowny muzułmański, imam Ramil Khayrow omówił święta obchodzone w islamie i ich znaczenie dla wiernych.
Trzy religie, więc były też trzy zespoły. Jemioła to zespół regionalny Sokólskiego Domu Kultury. W ich wykonaniu wysłuchaliśmy pieśni religijne i ludowe. Z Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego Buńczuk dwóch chłopaków – Selim Mucharski i Adam Półtorzycki, mocnym głosem zaśpiewali kilka pieśni religijnych. Pięknym śpiewem zaprezentował się też chór Parafii Prawosławnej z Krynek.

Na zakończenie poproszono sokólską poetkę Leonardę Szubzdę do odczytania swego wiersza, który w kilku zwrotkach oddał całą sentencję wydarzenia. Wszyscy słuchali i oglądali z zaciekawieniem kolejne punkty programu, bo była to prawdziwa uczta dla ducha. Był z nami również Andrzej Kudlewski –  współautor wystawy.

Nie zabrakło też uczty dla ciała i każdy mógł spróbować domowych wypieków pani Halinki Frejus.

W kuluarach rozmawialiśmy też o tym,że wielokulturowość to temat rzeka i można w przyszłości pokusić się o następne działanie np. „festiwal”?

(foto: Lila Asanowicz)

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka

Post Author: Redakcja Sokółka