Bohaterami pierwszego w Nowym Roku  Klubu Czytelniczego Ex Libris 29 stycznia  będą Wiesław Myśliwski i nasza regionalna pisarka Anna Markowa. Jak zawsze swobodnie, przy kawie i herbacie, mówić będziemy o  „Uchu igielnym” Wiesława Myśliwskiego i  tomie opowiadań Anny Markowej „Śmierć”

Tom „Śmierć” został wydany w 2016  przez Instytut Filologii Polskiej w serii: białostocka kolekcja filologiczna. To 15 opowiadań o odchodzeniu i wyruszaniu w drogę. Polonistka, humanistka, pisarka, poetka, działaczka społeczna i dziennikarka związana przez wiele lat z Radiem Białystok swą ostatnią książkę pisała powoli.
Jak pisze Krzysztof Korotkich, autor opracowania i wstępu do tomu:


Większość umierających to ludzie uwikłani w najrozmaitsze problemy, zmagający się z chorobą, biedą, losem. Śmierć przygotowuje ich wszystkich do „dobrego” opuszczenia ziemi, żyje obok nich, i pomagając uniknąć „życiowych” błędów, uczy życia.

fot. Bożena Bednarek

Taka jest śmierć Anny Markowej, która w opowiadaniach nazywana jest z przekorą „Szef”.

Książka będzie dostępna na spotkaniu w Klubie Ex Libris.

Anna Markowa ukończyła polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jej kolegą z roku był…Wiesław Myśliwski. Jego ostatnia książka „Ucho igielne” to też przygotowanie do odchodzenia i podróży zwanej końcem życia.

Zapraszamy do swobodnej rozmowy o tych dwóch książkach już w najbliższy wtorek Na prośbę czytelników zmieniliśmy dzień i godzinę spotkań klubowych, wracamy też do pierwotnego miejsca spotkań w budynku UwB. Do zobaczenia 29 stycznia o 18.00 w restauracji „Kwestia Czasu”, Plac NZS 1. Wstęp wolny.

 

Ideą Klubu EX Libris jest promowanie czytelnictwa wartościowej literatury. Zależy nam na integracji wielopokoleniowej wokół wartościowych utworów literackich. Wierzymy, że literatura – ambitna, oryginalna, głęboko osadzona w historii Polski i obyczajowości  naszego regionu – jest szansą na międzypokoleniowy dialog.  Ex Libris na antenie Radia Białystok został dostrzeżony przez niezależnych krytyków i czytelników – jako ciekawe wydarzenie mijającego roku i spotkania miłośników literatury niebanalnej i ważnej.

Organizatorem Klubu Czytelniczego Ex Libris jest Stowarzyszenie Szukamy Polski a  partnerami Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku i Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora