Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku im. Stanisława Moniuszki zapraszają na spektakl muzyczny pt. „Wieszcz” w reżyserii Patryka Ołdziejewskiego. Premiera odbędzie się 4 listopada 2022 r. o godz. 18:00 w sali kameralnej OiFP.

plakat_wieszcz

Sztuka realizowana w ramach projektu „Mickiewicz-FUSION”, na który Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

„Wieszcz” to widowisko artystyczne oparte na dziełach literackich Adama Mickiewicza oraz kompozycjach muzycznych, specjalnie napisanych na tę okazję. – Chcemy wzbudzić w odbiorcy potrzebę kultywowania pamięci o Mickiewiczu, odświeżyć te wartości i treści z romantyzmu, które są szczególnie ważne dla kultury nowoczesnej – mówi Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Głównym bohaterem spektaklu jest Mickiewicz, którego zagra znakomity aktor-solista Maciej Nerkowski. Tekst ma być inspiracją do pogłębionej refleksji, zadumy nad twórczością romantycznego wieszcza. Bazowym elementem jest muzyka, która poprowadzi widza przez opowieść, stworzy niepowtarzalny klimat, a przede wszystkim ułatwi zrozumienie treści, wartości i emocji zakodowanych w słowie poetyckim.

– W spektaklu „Wieszcz” spróbujemy spojrzeć szerzej na wieloletni, metafizyczny pomnik Adama Mickiewicza. W zdarzeniu scenicznym razem z muzykami oraz aktorami będziemy starali się wytworzyć mroczny klimat, który pozwoli nam odkryć i bardziej zrozumieć fenomen romantycznego poety. Nie ukrywam, że ta perspektywa da również chwilę refleksji nad otaczającym nas światem. To niezrozumienie mistrza pozwoli przez pryzmat jego twórczości spojrzeć na nas samych. Jestem przekonany, że elementy tworzące to przedstawienie tj. muzyka, światło, taniec oraz słowo przeniosą nas na moment do innej rzeczywistości. Podsumowując, staramy się aby było ciemno, głucho, straszno i momentami bardzo zabawnie – mówi Patryk Ołdziejewski.

Osoby zaangażowane w realizację projektu: Patryk Ołdziejewski – reżyser; Marcin Nagnajewicz – odpowiedzialny za muzykę; Arkadiusz Jarosz – tancerz i scenograf; Mateusz Łukaszuk – reżyser świateł; Robert Burzyński – reżyser multimediów; Krzysztof Wolfard – realizator dźwięku; Rafał Supiński – wokalista i asystent reżysera; Maciej Nerkowski – wokalista; Weronika Bochat – aktorka; Emilia Jarosz – tancerka, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej: Hanna Baginska, Jolanta Aleksiejuk, Leszek Gaiński i Krzysztof Szyfman oraz orkiestra OiFP; Katarzyna Palusińska-Martynkiewicz, Marcin Jadczak, Andrzej Makal, Agnieszka Hryniewicka i Daniel Znamierowski – koordynatorzy projektu.

Patroni medialni projektu: Nieregularnik „Epea. Pismo literackie”, podlaskie.eu, podlaskisenior.pl – Internetowy Portal Seniorów Województwa Podlaskiego, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Portal BiałystokOnline, Radio I, Radio JARD.

UWAGA: Niestety na premierę nie ma już wejściówek, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie artyści zagrają dodatkowy spektakl 3 listopada o godz. 18:00 w sali kameralnej OiFP przy ul. Odeskiej 1.

Ostatnie bezpłatne wejściówki na pokaz przedpremierowy są do zdobycia w Książnicy Podlaskiej w godz. 8:00-20:00. Liczba miejsc ograniczona!

Autor plakatu: Krzysztof „Kasztan” Piotrowski

źródło: Książnica Podlaska im.Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok