Minęły już Święta  Bożego Narodzenia jednak chciałabym podzielić się wrażeniami z ważnego wydarzenia, o którym ciągle pamiętam, choć już Nowy Rok i styczeń.  Myślę o Wigilii Ekumenicznej w Sokółce, która odbyła się  w grudniu 2017 roku.

Główną ideą ekumenizmu jest pojednanie a głównym narzędziem ekumenizmu jest dialog i wspólna modlitwa.
Wigilia Ekumeniczna była dla mnie wielkim przeżyciem. Uczestniczyli w niej duchowni: ksiądz katolicki, prawosławny  oraz przedstawiciel  gminy tatarskiej. Każdy z nich przekazał tradycyjne w swoim obrządku zwyczaje wigilijne. Było dzielenie się opłatkiem, prosforą, potrawami tatarskimi.
Zaproszeni goście, przedstawiciele  różnych organizacji, urzędów i instytucji oraz dzieci złożyli sobie życzenia, wysłuchali kolęd, obejrzeli jasełka przygotowane przez dzieci ze świetlic. Wystąpił też kabaret seniorów, uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze swoim bardzo zabawnym przedstawieniem jasełkowym.
Na  zakończenie czekał wszystkich  poczęstunek  składający się  z tradycyjnych potraw wigilijnych oraz tatarskich smakołyków. Po poczęstunku wkroczył oczywiście  Święty Mikołaj, który rozdał prezenty. Wspólne świętowanie zintegrowało ludzi starszych, młodszych i dzieci różnych wyznań.  Wspaniała atmosfera, ogólna radość panująca na spotkaniu na długo pozostaną w pamięci i na zdjęciach.
Alina Struczewska
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka