Sekcja Turystyki Pieszej „Tramp” i „Senior” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, jak co roku zorganizowała Wigilię w lesie. Spotkaliśmy się, w sobotę (15.12.) na skraju lasu w Pietraszach. Chcąc zaostrzyć sobie apetyt na przygotowane specjały, najpierw leśnymi ścieżkami przeszliśmy około 4 km.

W znanym nam miejscu, na małej polanie, zastaliśmy przyprószone śniegiem stoły i ławki. Szybko zabraliśmy się do pracy i za chwilę na czyste stoły położone zostały białe obrusy. A na nich zaczęły się pojawiać termosy z gorącym czerwonym barszczykiem, pasztecikami i pierogami z kapustą i grzybami, ryby, sałatki, ciasta i owoce. Wszystkie potrawy zostały przyrządzone przez nasze zdolne koleżanki i kolegów.

Jak już wszystko było gotowe, utworzyliśmy krąg, aby wysłuchać życzeń jakie w imieniu zarządu UTW złożyła nam Helenka. Następnie zaczęliśmy składać sobie wzajemnie życzenia łamiąc się opłatkiem.

Koleżanka Basia obdarowała nas wszystkich piękną złotą gwiazdką zrobioną szydełkiem, którą można powiesić na choince. Dostała od nas za to moc całusów.

Gorący barszczyk z pierogami i pasztecikami był wyśmienity. Sałatka z ananasem, selerem, orzechami – palce lizać. Śledź z owocami, pstrąg faszerowany, ciasto z dynią, piernik z bakaliami – delicje. Niektóre z potraw chciałybyśmy widzieć na swoim rodzinnym stole, wiec zaczęłyśmy wymieniać się przepisami.

Wspominaliśmy wspólne rajdy i wycieczki na których byliśmy w mijającym roku. Cieszyłyśmy się z atrakcyjnych wędrówek zaplanowanych na 2018. r.

Nadszedł czas na wspólne śpiewanie kolęd. Stanęliśmy w koło, biorąc się pod ręce, tworząc krąg przyjaciół, których połączyła wspólna pasja wędrowania, podróżowania, podziwiania uroków przyrody Podlasia, Polski i innych krajów. Nasz śpiew najpiękniejszych polskich kolęd rozbrzmiewał po lesie. Koleżanka Zosia, słowik naszego UTW, zaśpiewała przepiękną kolędę, napisaną przez jej przyjaciółkę, do której rozpowszechniania ją zobowiązała.

Czas szybko minął i trzeba było się żegnać. Na odchodne ponownie życzyliśmy sobie dobrej kondycji, udanych wypraw turystycznych i spotkania przy wigilijnym stole za rok.

Maria Beręsewicz

Podlaska Redakcja Seniora Białystok