Wiosna zawitała nie tylko w kalendarzu. 21 marca rozpoczął się cykl koncertów – „Wiosna Młodzieży Artystycznej 2019”, w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

„U prząśniczki siedzą , jak anioł dzieweczki,
przędą sobie przędą jedwabne niteczki.
Kręć się, kręć wrzeciono,
wić się tobie wić!
Ta pamięta lepiej,
czyja dłuższa nić.”

– śpiewała publiczność zgromadzona w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego przy ul. Podleśnej, pod kierunkiem Ewy Barbary Rafałko.

Mogliśmy posłuchać utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych oraz fragmentów oper Stanisława Moniuszki w wykonaniu Chóru Dziecięcego PSM I stopnia, Chóru Zespołu Szkół Muzycznych i Zespołu Wokalnego ZSM.

Szczególnie zachwycił ten ostatni zespół, składający się z uczniów Violetty Bieleckiej, Ewy Barbary Rafałko, Marty Wróblewskiej i Przemysława Kummera, śpiewający pieśni ze „Śpiewnika Domowego” Stanisława Moniuszki oraz fragmenty jego oper.

Do chóru dziewcząt, wykonujących pieśń „Spod igiełek kwiaty rosną” ze „Strasznego Dworu”, dołączyło grono profesorskie, co wywołało wielki aplauz słuchaczy.

Z wielką przyjemnością patrzyłam na utalentowaną młodzież, podziwiając jej zdolności muzyczne i aktorskie.

Zostaliśmy zaproszeni na kolejne koncerty, które odbędą się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Podleśna 2, w dniach: 16 kwietnia, 14, 21 i 28 maja, 4 i 18 czerwca. Wstęp wolny.

Przed koncertem odbył się wernisaż prac uczniów Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu, które można oglądać w Foyer Sali Koncertowej.

(foto: Maria Beręsewicz)

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora  Białystok