Wraz z nadejściem wiosny członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce odbudowują nadzieję na wznowienie spotkań w sekcjach i innych działań. 

ćwiczenia w sali

Coraz więcej osób jest już przynajmniej po pierwszej dawce szczepienia przeciw covid. Tych, którzy się jeszcze nie zdecydowali zachęcamy do szczepień, wyjaśniamy że nie jest to nic strasznego, że warto to jak najszybciej uczynić. Nadal zachowujemy przepisową ostrożność, wspieramy się często dzwoniąc do siebie. Mamy nadzieję na spotkania w małych grupach, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Planujemy wznowienie marszu z kijkami nordic walking wokół sokólskiego zalewu. Trasa o długości nieco ponad 2 km nie sprawi seniorom trudności, zwłaszcza że mogą iść w swoim tempie, przysiąść i odpocząć. A bardziej wytrzymali mogą ją wydłużyć o przejście nowo oddanym wiaduktem kolejowym. To uda się bez zasobów finansowych.

Zdobywanie środków poprzez konkurs ofert

Aby urozmaicić swoje działania przygotowujemy się do zdobycia środków w ogłoszonym przez Burmistrz Sokółki Ewę Kulikowską konkursie ofert na wspieranie gminy Sokółka z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z zakresu przeciwdziałania narkomanii w 2021 r. Nie jest tajemnicą, że seniorzy też nie stronią od alkoholu, usprawiedliwieniem sięgania po trunki często jest fakt, że już nie muszą bądź nie czują potrzeby wydawania pieniędzy na nowe meble czy ubrania, czy też nie radzą sobie z trudnymi emocjami w sytuacji pandemii. Chcemy przyczynić się do zmiany tego sposobu myślenia i wzmocnić zdrowie naszych seniorów planując między innymi ćwiczenia relaksacyjne na basenie, ziołowe warsztaty, różnego rodzaju gry usprawniające pamięć, koncentrację uwagi, refleks. Planujemy też zorganizowanie wyjazdu w plener, wszak ciekawych miejsc na naszym terenie dostatek.

Zdobywanie środków poprzez fundraising

Korzystając z zaproszenia Fundacji Sokólski Fundusz Lokalny weźmiemy udział wraz z prezes naszego stowarzyszenia Lilą Asanowicz w organizowanych ,,Warsztatach planowania strategicznego”, celem których jest wzmocnienie organizacji oraz w ,,Warsztatach z fundraisingu”, czyli zdobywania środków poprzez proszenie o wsparcie osób indywidualnych, przedsiębiorstw, fundacji, instytucji rządowych i samorządowych. Takie działania podejmowała już wymieniona wyżej fundacja i na jednym ze spotkań o takim charakterze nasz uniwersytet zdobył środki na wkład własny do projektu w wysokości ok. 600 zł. Mamy nadzieję, że plany nie pozostaną tylko na papierze, wspierają nas bowiem inne organizacje i instytucje publiczne naszego miasta.

(zdjęcia: Lila Asanowicz)

Teresa Galewska
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka