Wiosna. Cieplejszy wieje wiatr. Wiosna. Zima odchodzi, pierwsze rośliny budzą się ze snu. 

zielone listki, fot.pixabay.com

W moim ogrodzie jako pierwsza, bo już w lutym, zakwita kalina wonna. Obsypana bladoróżowymi kwiatami cieszy moje oczy i oczy przechodniów, którzy zatrzymują się zdziwieni, że jeszcze zima, a już widzą kwiaty. Wtedy ubieram się ciepło, wychodzę do ogródka i przyglądam się kwiatom kaliny. Tuż obok już w marcu zakwita wawrzynek wilczełyko. Na razie to niewielki krzew, ma dopiero pół metra wysokości, ale obsypany drobnymi różowymi kwiatami wzbudza zachwyt. Pięknie to wygląda, krzewy nie mają liści, a już są obsypane kwiatami. Z zielonej trawy wznoszą główki białe i żółte krokusy. Gdy dzień jest słoneczny, słychać pierwsze brzęczenie owadów. Pod krzewami kwitną fiołki o kwiatach różowo-fioletowych i swoim nektarem przyciągają owady. Potem stopniowo zakwitają tulipany, forsycje, mahonie i tak wiosna przechodzi w lato. 

Ale to pierwsze wiosenne kwiaty pobudzają mnie do życia. Dzień się wydłuża, słońce świeci coraz wyżej. A ja jestem szczęśliwa i zastanawiam się, czy tę wiosnę mogę przenieść do kuchni. I wtedy robię sałatki z warzyw lub owoców. I posypuję kwiatami zerwanymi w ogrodzie. A może udekorować wiosennie stół? Zerwane bazie z wierzby wstawiam do flakonu, przybieram je zimozielonymi łodyżkami barwinka. Albo zrywam gałęzie forsycji. Jeszcze bez kwiatów i liści. Wstawiam do flakonu z wodą i za dwa tygodnie forsycja zakwita. I czasem jest tak, że za oknem zima, a w domu i na stole wiosna.

Stopniowo zakwitające w ogrodzie krzewy, krzewinki, kwiaty cebulowe powodują, że wiosna gości początkowo nieśmiało, potem spokojnie, majestatycznie przejdzie w lato. Pojawiają się coraz głośniejsze ptaki, na fiołkach siadają motyle, a ja dochodzę do wniosku, że przyroda służy człowiekowi. Dzięki kwiatom, ptakom, owadom, ja mam możliwość obserwowania, smakowania, dotykania, słuchania i czucia wiosennych zmian. Tu dostarczam swojemu ciału energii, odstresowuję się i … Czekam na lato.

Wiesława Szwed
Podlaska Redakcja Seniora Białystok