Zapraszamy do wirtualnej galerii www.virturama.pl na wystawę pt.” Chris Niedenthal: portrety”. Jest to swoista historia Europy zamknięta w portretach, zarówno znanych polityków, ludzi kultury, jak też zupełnie anonimowych świadków wydarzeń.

Oglądając zdjęcia i słuchając komentarzy autora zdajemy sobie sprawę, że Chris Niedenthal spotkał osobiście wszystkich tych ludzi i był we wszystkich tych miejscach. Fotograf jest wybitnym dokumentalistą i ikoną fotoreportażu dzięki któremu historia została zatrzymana na zawsze w kadrze.

 Brytyjski fotograf polskiego pochodzenia

Chris Niedenthal – brytyjski fotograf polskiego pochodzenia, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich Członek rzeczywisty ZPAF. Współpracował m.in. z takimi magazynami jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. Laureat nagrody World Press Photo w 1986. Autor licznych wystaw. W 1986 r. otrzymał nagrodę World Press Photo za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej, Jánosa Kádára, który trafił na okładkę „Time’a”. 14 grudnia 2009 r. został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

Wcześniejszy projekt

Przypominamy też o listopadowym ważnym  i wyjątkowym projekcie, ktróry w całości został zrealizowany podczas lockdownu.
Zaprosiliśmy do wirtualnej galerii www.virturama.pl na premierową wystawę Anny Bedyńskiej pt.„Portret w Koronie”.

Nowatorskie oprowadzenie po wystawie

Autorka za pośrednictwem komunikatorów internetowych odwiedziła domy swoich przyjaciół rozsianych po całym świecie i zrobiła im zdjęcia. Artystka konsekwentnie wykorzystała  medium jakim jest internet. Cała realizacja projektu, oraz jego prezentacja odbywają się w sieci.

Czego dotyczył projekt?

Dzięki świadomemu wykorzystaniu środka przekazu, projekt jest wielowątkowy. Opowiada nie tylko o życiu różnych ludzi w czasie epidemii ale także o tym jak internet stał się nieodzownym elementem naszej egzystencji i w jaki sposób wpłyną na komunikację międzyludzką. Anna Bedyńska tak mówi o swoim projekcie:
– Mówi się, że covid jest demokratyczny, że wszyscy jesteśmy w tej samej sytuacji. Płyniemy na tej samej łodzi. Jednak nie jest tak do końca. Owszem, jest burza, wszyscy jesteśmy na morzu, ale jedni płyną na wielkim statku, inni na małej łódeczce, a jeszcze inni płyną wpław. Każdy ma inną historię … nigdy nie wiemy co dzieje się za zamkniętymi drzwiami dopóki ich nie otworzymy. Postanowiłam zapukać do paru domów i dowiedzieć się co słychać u tych w Warszawie, Londynie, Szanghaju, Mińsku, Brukseli, Moskwie i innych miejscach na świecie, gdzie szaleje burza. Jednak spotkania te były wyjątkowe bo dzieliły nas tysiące kilometrów, a sesje fotograficzne odbywały się za pośrednictwem komunikatorów internetowych.
photo: Anna Bedynska- 17.05.2020- TOKYO / LONDON

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 28 listopada o 13.00. Autorka opowiedziała o swoim projekcie i oprowadziła widzów po wystawie za pośrednictwem platformy zoom.

Spotkanie odbyło się w czasie rzeczywistym.
Anna Bedyńska -fotografka, fotoreporterka, dokumentalistka oraz autorka filmów, wielokrotnie nagradzana na konkursach takich jak World Press Photo, czy Grand Press Photo. Posiada wieloletnie doświadczenie jako fotograf-dokumentalista realizując projekty społeczne, pracując dla największej gazety ogólnopolskiej Gazeta Wyborcza oraz jako wykładowca Fotografii Prasowej na Uniwersytecie Warszawskim. Dwukrotnie uhonorowany stypendiami Ministerstwa Kultury Polskiej. Laureat World Press Photo.
Anna pracując zwraca szczególną uwagę na zmiany społeczne we współczesnym społeczeństwie. Jej projekty „Dad in Action”, „Clothes for Death” i „Go Home”, „Kids” zostały wykorzystane jako ogólnopolska kampania społeczna na rzecz humanizacji śmierci i porodu.
Obecnie mieszka w Tokio.
Niektóre nagrody
2017 – Zdjęcie roku – Grand Press Photo
2017 – Grand Press Photo – Portret I nagrody
2015 – Grand Press Photo – I Nagroda Ludzie i Kultura
2013 – World Press Photo – III nagroda – Portret inscenizowany – Zuzia
2013 – Grand Press Photo – III nagroda – Portret
2013 – BZWBK Press Photo – II nagroda – Portret
2009 – Grand Press Photo – II nagroda – People Story
2008 – Grand Press Photo – II nagroda – People Story
2007 – BZWBK Press Photo – III nagroda – People Story
2006 – Grand Press Photo I nagroda – People Story – Dad in Action
2006 – Grand Press Photo I nagroda – People Single – Baby in Nature
2005 – Grand Press Photo Picture of a Year
Kasia i Michał Hellerowie
Opracowanie: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora