Zapraszamy serdecznie na otwarcie kolejnej wystawy fotograficznej w galerii VirtuRama. Galerii bez fizycznego adresu, którą można oglądać z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu. Powstała dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

 

Już 27.07.2020,  mogli Państwo zobaczyć zdjęcia Wojtka Wieteski. Cykl prezentowanych fotografii  pt. „Lola van der W”, to fascynacja autora jednym z najbardziej tajemniczych obrazów w historii sztuki – Portretem Damy autorstwa Rogier’a van der Weyden’a. Artysta stara się zrozumieć psychologię kobiety sportretowanej w 1460 roku wykorzystując reprodukcję obrazu van der Weyden’a i interpretując ją przy pomocy fotografii. 

Reprodukcja podróżuje z artystą po świecie i jest przez niego fotografowana w odmiennych scenografiach, w towarzystwie rekwizytów i różnego oświetlenia. Artysta bada w ten sposób „pojemność” niderlandzkiego obrazu projektując kolejne „wersje” tej samej modelki, stara się w ten sposób dowiedzieć czegoś więcej o jej charakterze. Efekty jego zabiegów są intrygujące, dowcipne i w elegancki sposób pobudzają naszą wyobraźnię do świeżego spojrzenia na słynny obraz.

Na wystawie zaprezentujemy 10 fotografii, opatrzonych komentarzem Wojtka Wieteski. Autor osobiście opowie o każdym wykonanym zdjęciu, a Państwo będziecie mogli Go wysłuchać w zaciszu własnego domu: tutaj

Zapraszamy również do śledzenia naszych działań na Facebooku i YouTube .

Link do filmu reklamującego wystawę 

(źródło i foto: Kasia Heller)

opracowanie: Lija Póljanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok