Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski odwiedził Białystok. Wczoraj (12 grudnia) wziął udział w uroczystym odsłonięciu pomnika profesora Władysława Bartoszewskiego. Zwiedził też Muzeum Pamięci Sybiru. Dziś (13 grudnia) w rocznicę wybuchu Stanu Wojennego złożył wraz z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim kwiaty pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki.

dwóch mężczyzn stoi w ukłonie przed pomnikiem

Na zaproszenie prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego nasze miasto odwiedził ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski. W poniedziałek (12 grudnia) uczestniczył w odsłonięciu pomnika Władysława Bartoszewskiego. Podczas uroczystości podkreślił, że profesor Bartoszewski był niesłychanie dzielnym człowiekiem, a jego wytrwałość i godność w podejmowaniu wielu wyzwań i przełamywaniu represji jest inspiracją dla nas i dla tych, którzy walczą za swoją wolność niedaleko stąd, tych w Ukrainie i Białorusi.

Następnie ambasador wraz z prezydentem Białegostoku odwiedził Muzeum Pamięci Sybiru.

Dziś (13 grudnia) w Pałacyku Gościnnym odbyło się spotkanie władz Białegostoku z ambasadorem, podczas którego poruszone zostały tematy ważne dla miasta. Prezydent Tadeusz Truskolaski mówił o kondycji Białegostoku, największych zrealizowanych inwestycjach oraz o planach rozwoju stolicy Podlasia. Ważną, podniesioną podczas spotkania kwestią była możliwość promocji naszego miasta w Stanach Zjednoczonych.

Ponadto prezydent Białegostoku i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce złożyli kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, oddając tym samym hołd zamordowanemu przez Służby Bezpieczeństwa duchownemu, obrońcy praw człowieka, kapelanowi warszawskiej „Solidarności”. To ważny, symboliczny gest upamiętniający ofiary komunistycznych represji w 41. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce.

źródło i fot.: www.bialystok.pl

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok