Widzowie wspólnie z aktorami i pracownikami Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku świętowali Międzynarodowy Dzień Teatru. 

 

Przed budynkiem tablica a na  niej  Życzenia dla Teatru

– To święto jest wyjątkowe, bo teatr to życie, ludzie, aktorzy – zauważył Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W minioną niedzielę, 27 marca, punktualnie w samo południe, przed siedzibą instytucji, Dyrektor Teatru Dramatycznego odczytał orędzie i tym samym rozpoczął akcję „Złóż życzenia dla Teatru”. Widzowie napisali życzenia na specjalnej tablicy i w nagrodę otrzymali wyjątkowe upominki, a także porozmawiali z aktorami. Plenerowe wydarzenie nie było jedyną atrakcją, która odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. 

Wspaniale jest się spotkać z aktorami, pracownikami Teatru i móc z nimi porozmawiać, wypić kawę. Cieszę się, że wziąłem udział w tej akcji i mam nadzieję, że niebawem zostanie zorganizowana podobna inicjatywa – powiedział Wojciech, uczestnik akcji.

Na scenie stoją trzy lekko pochylone kobiety, trzymają w rękach kartki

Instytucja włączyła się również w wydarzenie #makeSZEKSPIRgreatagain (organizowane przez Nie-Teatr), które polegało na wspólnym czytaniu dzieł Szekspira. W przedsięwzięciu uczestniczyły białostockie teatry, stowarzyszenia, grupy mniej lub bardziej formalne. Aktorzy Teatru Dramatycznego: Beata Chyczewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Katarzyna Siergiej, Monika Zaborska, Krzysztof Ławniczak i Marek Tyszkiewicz przeczytali fragmenty „Makbeta”. 

W tym szczególnym dniu publiczność dopisała i aktorzy z radością zagrali dwa przedstawienia: „Boga mordu” w reżyserii Katarzyny Deszcz oraz „Wszystko w rodzinie” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Zarówno po tragikomedii, jak i farsie zostało odczytane orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. 

Dziękujemy za to, że jesteście z nami, że nie zapominacie o nas w czasie remontu i bywacie na wszystkich spektaklach i naszych scenach, za co dziękujemy w imieniu swoim i pracowników. Nie zapominajcie o teatrze – powiedział Piotr Szekowski, aktor Teatru Dramatycznego. 

Instytucja publikowała także przez cały dzień na swoim fanpage’u cykl filmów pt. „Czym jest dla mnie teatr?” z udziałem aktorów oraz pracowników Teatru Dramatycznego, które zostały pozytywnie odebrane przez widzów. 

  kobieta i mężczyzna stoją bokiem. Kobieta pisze na planszy

– Teatr jest dla mnie wypoczynkiem, sensem działania, jest moją drugą miłością (zaraz po rodzinie) – wyjaśniła Arleta Godziszewska, aktorka Teatru Dramatycznego. 

Teatr Dramatyczny ogłosił również wyniki konkursu „Moje pierwsze wspomnienie z Teatru”. Miłośnicy białostockiego teatru wygrali ciekawe nagrody: kolację z aktorami (Arletą Godziszewską lub Piotrem Szekowskim), vouchery do Cukierni Sowa, zaproszenie na spektakl czy słodki upominek.

(źródło i zdjęcia: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku)

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok