Już po raz siódmy Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm KKB włączy się w Walentynki, 14.02.2020, w światową akcję tańca przeciwko przemocy wobec kobiet „Nazywam się Miliard/One Billion Rising” w Polsce.

W roku 2020 roku tematem wiodącym akcji jest kwestia zgody na kontakty intymne. Tylko „tak” oznacza zgodę na seks, a „nie” znaczy „nie”. To musi się stać oczywiste”.

One Billion Rising to,, zapoczątkowany w 2011 przez EveEnsler,  ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną.

Po fali gwałtów w USA w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, napisała: Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. Miliard kobiet! Zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – One Billion Rising” . W 2013 roku w Walentynki akcję zorganizowano w 200 krajach. Dotychczas w akcji wzięło udział ponad 30 miast w Polsce

Tańcząc, okazujemy solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet doznających przemocy, bo w tańcu kobiety mogą „rządzić swoim ciałem”. Ten taniec, to pokojowa forma protestu.   Mówimy NIE przemocy wobec kobiet.

Do akcji, która ma globalny wymiar, może włączyć się każdy, komu bliska jest idea pomocy kobietom doświadczającym przemocy. Wystarczy nauczyć się układu tanecznego oraz przyjść w piątek do Galerii „Alfa” .
Próby pod okiem instruktora tańca były prowadzone przez ponad tydzień w Studiu Tańca FENIKS, na kanale YouTube można znaleźć filmowy instruktaż tej specjalnej choreografii.

Spotkanie w walentynkowy wieczór 14 lutego 2020 r. rozpoczyna się o godz.17.00 próbą, a o godz. 18.00 odbędzie się kulminacyjny taniec w holu Galerii „Alfa”, przy wejściu od strony ul. Świętojańskiej w Białymstoku

Organizatorem wydarzenia jest Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm KKB, a partnerem Studio Tańca Feniks.

WSTAŃ I TAŃCZ WRAZ Z AKCJĄ „NAZYWAM SIĘ MILIARD – ONE BILLION RISING POLAND”.

(foto: archiwum Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm)

Anna Zacny
Wiceprezes Podlaskiego Stowarzyszenia
Właścicielek Firm