11 grudnia 2018 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się Gala Technotalent 2018. Najwięcej nagród zdobył projekt krzesła pomagającego wstawać osobom starszym oraz pełzaka rehabilitacyjnego. W tegorocznej edycji konkursu projekty studentów i pracowników Politechniki Białostockiej otrzymały 4 nagrody, 3 wyróżnienia oraz 3 nagrody specjalne.

Reprezentanci Politechniki Białostockiej walczyli o nagrody zarówno w kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej, jak i w kategoriach Technika, Biznes, Wyzwanie społeczne oraz Inspiracje. Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe i rzeczowe oraz wsparcie merytoryczne i szkoleniowe.

W kategorii Wyzwanie Społeczne nagrodę główną zdobył Jan Godlewski, adiunkt Wydziału Architektury, który zaprojektował i zbudował „wstawacza”. Jest to krzesło, które pomaga osobom starszym we wstawaniu. Urządzenie zostało wyposażone w mechanizm dźwigniowy, który unosi siedzisko. To jeden z pierwszych produktów planowanej serii Design Trzeciego Wieku. Projekt ten zdobył też wyróżnienie w kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej oraz nagrodę za efektywne łącznie designu i techniki.

Krzesło zostało zaprojektowane z myślą o osobach starszych, ale może być stosowane w innych grupach społecznych, mogą z niego korzystać np. kobiety w ciąży – opisuje swój projekt Jan Godlewski. – Grupa seniorów w naszym społeczeństwie rośnie dość intensywnie. Moją inspiracją byli też rodzice, którzy w ten wiek powoli wchodzą. Powstała więc naturalna myśl projektanta wzornictwa, jak ten problem rozwiązać?

Nagrodę w kategoriach Technotalent Politechniki Białostockiej oraz Technika, a także wyróżnienie w kategorii Biznes zdobył crowler, pełzak rehabilitacyjny, Eweliny Brzozowskiej, doktorantki Wydziału Mechanicznego. Pełzak ma służyć do rehabilitacji dzieci mających problemy z chodzeniem, szczególnie z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponową i oponowo-rdzeniową lub dysfunkcjami motorycznymi.

Za skuteczną komercjalizację statuetkę odebrał Photon Entertainment, firma produkująca robota edukacyjnego Photon, który jest wykorzystywany w polskich szkołach i sprzedawany na kilkunastu światowych rynkach.

W kategorii Inspiracje jury przyznało nagrodę Rafałowi Trzeszczkowskiemu i Tomaszowi Białobrzewskiemu, twórcom krzesła Kutimo. W języku esperanto „kutimo” oznacza nawyk, przyzwyczajenie. Specjalnie zaprojektowane krzesło ma zwalczać złe nawyki i dbać o prawidłową pozycję siedzenia.

W kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej przyznano także wyróżnienie dla zespołu Cerber Motorsport CMS-05 . Bolidy zbudowane przez studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej odnosiły sukcesy na europejskich torach wyścigowych. W 2016 roku we Włoszech Cerber zajął drugie miejsce i jako pierwszy polski zespół stanął na podium.

Fundacja Technotalenty od 5 lat wyszukuje i wspiera utalentowanych uczniów, studentów, absolwentów, pracowników firm i uczelni. Tymi działaniami fundatorzy pragną ograniczać ucieczkę uzdolnionych młodych ludzi z naszego regionu. Fundacja współpracuje z czołowymi przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi w regionie oraz bankami, organizacjami wspierającymi innowacje i biznes. Partnerami piątej edycji konkursu Technotalent byli także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydenci Białegostoku, Łomży, Suwałk i Ełku. To jedyny regionalny konkurs objęty patronatem 4 ministerstw: Inwestycji i Rozwoju, Przedsiębiorczości i Technologii, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Cyfryzacji.

(źródło i foto: Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej)

opracowanie: Elżbieta Marek

Podlaska Redakcja Seniora Białystok